Ahşap Eserler Kataloğu

Kolektif

Kitap Açıklaması

Osmanlı günlük ve saray yaşamında olduğu gibi Osmanlı Bahriyesinde de farklı alanlarda ahşap süsleme sanatının örneklerini görmek mümkündür. Savaş gemilerinin baş ve kıç armalarında, iç dekorasyonunda, isim levhalarında ve Bahriyeye ait binaların dekorasyonunda kullanılan ahşap süslemeler, Tersane - i Amire' de o dönemin sanatkârları olan usta marangozların elinden çıkmıştır.

Bu katalog ile Tersana - i Amire'deki "oymacı mağazası", "burgucu mağazası" ve "tavşan mağazası" denilen atölyelerde yapılarak, gerek gemilerde ve gerekse Bahriyeye bağlı binalarda kullanılan ahşap eserler ilk kez biraraya getirilmiştir. Armalar, tuğralar, gemi isim levhaları ve gemi baş figürleri olmak üzere dört gruba ayrılmış olan eserlerin ortak özelliği Osmanlı bahriyesinde kullanılmış olmalarıdır. Tersan - i Amire'de marangozluk işlerinin yapıldığı atölyelerde üretilmiş olan bu eserler Türk denizcilik zevkini de yansıtmaktadır.

Bu katalog bizlere Tersane - i Amire' nin sadece gemi inşa edilen bir yer olmadığını, aynı zamanda dönemin önemli sanatkarlarının çalıştığı ve ürettiği atölyeleri barındıran, kompleks bir yapı olduğunu göstermektedir.

 45,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: The Catalogue of Wooden Objects
ISBN: 9789754097498
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 142
Basım:
Ebat: 215x305 cm
Çevirmen: Berfu Demir
Editör: Gökhan Atmaca
Ağırlık: 142
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.