Ajan

CIA ve Mossad Ajanı Bir İranlı’nın 20 Yıllık İntikam Hikayesi

Cihanşah Bahtiyar

Kitap Açıklaması

Günümüz  olaylarını deşifre eden bir ajanın tehlikeli itirafları.

- Le Monde

Şah dönemi son başbakanı Şahpur Bahtiyar'ın torunu Cihanşah Bahtiyar'ın Humeyni ve mollalardan intikamını almak için CIA ve MOSSAD ajanı olarak çalıştığı dönemde yaşadıklarını, Şah dönemi yaşanan gizli olayları, Başbakan suikastini, İran derin devleti bağlantıları, Türk bankaları, Türk iş adamları ve İstanbul’da MOSSAD tarafından yetiştirilen genç muhalif İranlı ajanların görevleri, İran-İsrail ilişkilerini, kara para trafiğini, uranyum rezervleri ve nükleer silahlanmayla ilgili ulaştığı belgeleri deşifre ediyor. Günümüzde yaşanan derin devlet olaylarının bir kısmını su yüzüne çıkaran Cihanşah Bahtiyar, 20 yıllık intikam hikayesini tümü gerçek olaylar, mekanlar ve belgeleriyle sunuyor. Ajanlık faaliyetlerinden dolayı Cihanşah Bahtiyar hakkında ölüm fetvası verildi.

Arka kapak’tan

“ … Onu öldürenlerden öcümü almak istediğim için, kırk yaşında CIA ajanı olacaktım. Kırk altı yaşında ise Mossad ajanı. Bu iki görev arasında bir adam öldürdüm. Bu kitap yayımlandığında; atalarımın topraklarını, büyükbabamın otuz yedi gün yönettiği ülkeyi yöneten bu yobazlar, muhtemelen beni ölüm cezasına çarptıracaklar. Beni bir köşede sıkıştırmak için katillerini dünyanın dört bir yanına salacaklar. Umurumda değil. Benim adım Cihanşah Bahtiyar -bana Jay-Jay deyin. İran Şahı’nın son başbakanının torunuyum. Bu da benim sıradışı hikâyem.”

Cihanşah Bahtiyar, mollalar 1980’de Şah döneminin son başbakanı dedesi Şahpur Bahtiyar’a Neuilly-Sur-Seine’de suikast girişiminde bulunduklarında henüz on altı yaşındaydı. Bu girişim başarısız oldu ama Cihanşah’ın hayatının akışını değiştirdi. Ağustos 1991’de Şahpur Bahtiyar evinde kafası kesilmiş halde bulunduğunda ve Cihanşah iki hafta sonra bu üzüntüye dayanamayan annesini de kaybettiğinde intikam yemini etti. Humeyni ve mollalarına zarar vermek için her şeyi yapacaktı. CIA ve Mossad’a gönüllü ajanlık yaptı; Türk iş adamlarının ve Türk bankalarının içerisinde bulunduğu kara para aklama zinciriyle ilgili önemli belgelere ulaştı, İran’daki uranyum rezervleri ve nükleer silahlanma hakkında bilgi topladı.

Bu kitapta vatansever Cihanşah Bahtiyar’ın Şah döneminde geçen çocukluğunu, İngiltere’deki ilk gençlik yıllarını ve yirmi yıllık intikam öyküsünü okuyacaksınız; tüm ayrıntıları, gerçek isimler ve gerçek mekanlarla…

15,74 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786058655799
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 185
Basım:
Ebat: 13x20 cm
Ağırlık: 185
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.