AKP’nin Çankayası Kimin Cumhuriyeti?

Habil Tecimen

Kitap Açıklaması

Çankaya, kimine göre fethedilecek, kimine göre ise savunulacak "son kale"! Temsili bir makam olmasına rağmen özellikle yarım yüzyıldır Türk siyasi hayatına şekil veren hareketlerin düğüm noktası...

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimleri her zaman demokratikleşme yolunda ciddi kayıplara sebep olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı; seçmen iradesi ile asker-sivil arasında iktidar koalisyonunun önemli bir güç şifresidir. Çünkü yerel politika çevrelerinde, Cumhurbaşkanlığı makamının pusulasının yönü ne tarafa yakınsa Türkiye'nin iktidar yönü de "o" tarfadır şekinde algılanmaktadır.

Özellikle son Cumhurbaşkanlığı seçiminde, makamın işlev ve anlamının yeniden belirlenmesi için verilen mücadele, ulusal bir kavga halini almıştır. Ancak AK Parti iktidarının Cumhurbaşkanını seçme isteği, Türkiye'de birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Ve görünen o ki, "son kale" Türkiye adına birçok kırılma anının da başlangıç noktası olacaktır.

Halkın 22 Temmuz genel seçimlerinde büyük destek verdiği AK Parti iktidarının CUmhurbaşkanını seçme sürecinde, taraf olanların tutumlarını belirleyen faktörlerin neler olduğu, cumhurbaşkanlığı makamının askerler ve bürokratlar için neden bu kadar önem arz ettiği sorularının cevabı aslında Türkiye'nin sistematiğinin de deşifresi anlamına geliyor.

 Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789944714037
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 144
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 144
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.