Albert Gabriel (1883-1972) Mimar, Arkeolog, Ressam, Gezgin

Kolektif

Kitap Açıklaması

Yapı Kredi Kültür Merkezi Albert Gabriel (1883-1972): Ressam, Mimar, Arkeolog, Gezgin başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, uzun yıllar ülkemizde yaşayan ve yeri doldurulamaz pek çok çalışmaya imza atan mimar-arkeolog Albert Gabriel'i yeniden gündeme getiriyor.

Sergiye eşlik eden bu kitap, Gabriel'in ömür boyunca yaptığı çizimleri ve hepsi tarihi belge niteliğindeki resimleri içeriyor. Konunun uzmanı araştırmacıların kaleme aldıkları yazılar kitabın önemini daha da artırıyor.

College de France'da hocalık yapan, aynı zamanda Güzel Sanatlar Akademisi üyesi olan Gabriel, genelde İslam arkeolojisi üzerine olan uzmanlığıyla biliniyor. Çalışma hayatının önemli bir kısmını ülkemize ayıran Gabriel, 1926-1930 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi kürsüsünün başına geçmekle kalmadı, adı daha sonra Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü olacak İstanbul Fransız Arkeoloji Enstitüsünü kurdu.

1930-40 arasında Anadolu ve İstanbul'daki önemli tarihi yapılar hakkında monografiler hazırladı. 1908-1959 yılları arasında ülkemize kırkın üzerinde seyahat düzenleyen Gabriel, Türk hükümetinin isteği üzerine 1925'ten 1960'lara dek tarihi yapıların araştırılması, korunması ve restorasyonu üzerine pek çok çalışma yapıp raporlar hazırladı.

Albert Gabriel (1883-1972): Ressam, Mimar, Arkeolog, Gezgin sergisi, Gabriel'in Türkiye ağırlıklı çalışmalarını gözler önüne seriyor. Neler yok ki: Mimari çizimler, Amasya'dan Mardin'e Bursa'dan Diyarbakır'a çektiği 50 adet 30x40 boyutunda fotoğraf; Türkiye, Yunanistan, Ortadoğu ve Avrupa'yı betimleyen suluboyalar, Rodos adası ile ilgili suluboyalar ve büyük boyutlu boyalı desenler; Boğaziçi yalıları, Mardin, Anadolu camileri ve medreseleri betimleyen desenler; Güzel Sanatlar Okulu'na yaptığı eserler, çalışmaları sırasında kullandığı malzemeler, kişisel eşyası... Tüm bu eserler, Gabriel'in Barsur Aube'daki 1973'ten beri kullanılmayan evinde, serginin de küratörü olan Pierre Pinon tarafından keşfedildi.69,44 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789750811319
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 440
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 440
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.