ALES 2007-2011 Tamamı Çözümlü Çıkmış Sorular

Sonbahar Dahil

Mesut Aydoğar

Kitap Açıklaması

Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı (ales); yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara yerleşmek isteyen adaylara öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi (ösym) tarafından uygulanmaktadır. Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi progra-mında öğrenim görmek isteyenler de ales'e girmek zorundadırlar.

Ösym'nin yapmış olduğu bu sınava her sene ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere yaklaşık 200.000 aday girmektedir ve bu sayı giderek artmaktadır. Bu nedenle akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı (ales) her geçen sene daha da önem kazanmaktadır.

Daha önceki yıllarda lisans üstü eğitim sınavı olarak bilinen (les) sınavı, (ösym) tarafından 2007 yılı nisan ayından itibaren akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı (ales) olarak değiştirilmiştir. Testler açısından les ve ales arasındaki tek fark, les'de yer alan 80 soruluk sayısal testi yerine ales'de 40'ar soruluk sayısal-1 ve sayısal-2 testlerinin yer almasıdır. Sınavda 40'ar sorudan oluşan sayısal-1 ve sayısal-2 testleri ile, 80 sorudan oluşan sözel testi yer almaktadır. Ales testlerinde yer alan soruların niteliği, daha önce yapılan les sınavlarında yer alan testlerdeki sorulara benzemektedir.

Kitapta, ösym tarafından hazırlanarak mayıs 2000 – kasım 2008 yılları arasında uygulanan 18 sınavla birlikte bu sınavların ayrıntılı çözümleri de yer almaktadır.

Kitabımızda, adaylar 2007 yılı sorularına kadar 80 sorudan oluşan sözel yetenek ve 80 sorudan oluşan sayısal yetenek bölümlerinden soru çözeceklerdir. Ösym'nin yapmış olduğu değişiklikten dolayı 2007 yılından itibaren olan sınavlarda adaylar, 80 sayısal yetenek bölümünü 40 soru sayısal-1, 40 soru sayısal-2 olmak üzere iki bölümde çözeceklerdir.

Bugün piyasada, geçmiş yıllarda uygulanmış ales sınavlarını ve çözümlerini içeren pek çok kitap bulunmaktadır. Elinizdeki ales tamamı çözümlü çıkmış sorular kitabı çeşitli yönleriyle diğer kitaplardan ayrılmaktadır.

Diğer kitaplarda okuyucular testteki bir soruyu çözdükten sonra bu sorunun çözümü için sayfalar sonrasında yer alan cevaba ve o soruya ait çözüme ulaşmaktadırlar. Kitabımızın en belirgin özelliği, etkin kullanılmasına katkı sağlayacağına inandığımız soru, cevap ve ayrıntılı çözümlerin aynı sayfada yer almasıdır. Bu şekilde okuyucunun soru, cevap ve ayrıntılı çözümler arasındaki gidiş-gelişleri ortadan kaldırılmıştır.

Adaylara; sınav sorularını çözerken kitabımızla birlikte verilecek olan kitap ayracını kullanarak sayfanın sağ sütununu kapatıp soruları çözmeleri tavsiye edilmektedir.

Ales tamamı çözümlü çıkmış sorular kitabının diğer bir özelliği ise sözel yetenek ve sayısal yetenek testlerindeki soruların çözümlerinde okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgiler ile bazı soruların kısa yoldan çözümlerini içeren bilgilerin anahtar kutularla desteklenmiş olmasıdır. Böylece okuyucunun bahsi geçen sorular için kullanılan bilgiye dikkat etmesi ve bu bilgileri aklında tutması sağlanmıştır. Her sınavda bilgiler okuyucuya geribildirim olarak yeniden verilebilmektedir.

Ales tamamı çözümlü çıkmış sorular kitabının dizgi aşamasında bizlere fikir veren, soruların ve ayrıntılı çözümlerin yazılmasında sabır ve titizlik gösteren sn. İbrahim yıkılmaz'a teşekkürlerimizi sunarız.

Pelikan yayınları olarak kitabımızın, ales sınavına girecek olan adaylara sınava hazırlanma aşamasında yardımcı olacağını umuyor ve adayların bu kitaptan alacakları desteği özgüvenleriyle birleştirerek istedikleri başarıya ulaşacaklarına inanıyoruz.

30,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055529925
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 795
Ebat: 21x29 cm
Ağırlık: 1584
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.