Algoritma Kavramı ve Bilgisayar Programlama Öğreniminde Pratik Yaklaşımlar

Utku Köse

Kitap Açıklaması

Bilgisayar programlama, bilgisayar tabanlı sistemlere hükmetmek ve onları problem çözümlemelerine yönlendirmek adına bilmemiz gereken en önemli beceridir. Önemli bir teorik altyapı gereksinimini de beraberinde getiren bu beceri, -sanıldığının aksine- genellikle hakkıyla elde edilememektedir. Özellikle birbirinin üzerine inşa edilerek sürdürülmesi gereken bilgisayar programlama dersleri, öğrencilerin geçmiş zamanlardaki öğrenim dönemlerinde elde etmiş oldukları parçalı bilgi ve beceriler nedeniyle istendik amaçlara asla ulaşamamakta ve ezbere dayalı öğretim / öğrenim süreçlerinin izleri zaman zaman görülebilmektedir. Bu sorunlar kapsamında, öğrencilerin teorik ve uygulama yönünden sahip oldukları bilgilerde var olan çeşitli boşluklar da dikkat çekicidir.

Bu kitabın temel amaçlarından birisi, piyasada yer alan algoritma konularına ilişkin eserlerde anlatılanları daha pratik şekillerde desteklemek ve bilgisayar programlamayı öğrenme sürecinde oluşabilecek muhtemel boşlukları giderecek konular üzerine yoğunlaşmaktır.Kitapta ele alınan konulardan bazıları birçok kaynakta anlatılmamakta veya çok sayıda kaynaktanöğrenilebilmektedir.

Kitap, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite düzeylerinin tümünde öğrenciler tarafından bağımsız bir şekilde kullanılabileceği gibi, öğretim elemanları ve öğretmenler tarafından da ders kaynakları kapsamında sunulabilmektedir.

Kitap içerisinde değinilen önemli konular:

  • Algoritma ve Akış Şeması kavramları
  • Algoritma sağlamaya yönelik Çalıştırma Tablosu yaklaşımı
  • Farklı programlama ve kodlama şekilleri
  • Nesne Yönelimli Programlama
  • Bilgisayar programlamada dikkat edilmesi gereken önemli hususlar
  • İşlev mantığı, özyinelemeli işlevler vb.


Utku Köse Kitapları

25,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786056459641
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 290
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 290
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Metin YAVUZ (11.02.2019)

    Kitapta çok boş laf kalabalığı var. Algoritma kavramını açıklıyor ama zaten bu kavram ilgi duyan herkesin bildiği şey. Pratik yaklaşımlar dediğinde ise hiçbir pratik yaklaşımı yok. Daha düzgün algoritma kitapları var, onlara yönelin derim.