Altıncı Koğuş

Anton Pavloviç Çehov
Kidega'nın Altıncı Koğuş Kitap Yorumu
Bir akıl hastanesinde geçen kitapta altıncı koğuştaki hastalar ile doktorun arasında geçen konuşmalar yer alıyor. Sosyal adaletsizlikler, yanlış yönetim ve insanların bunlar karşısında düştüğü durum tüm çıplaklığıyla anlatılıyor. Hastalarla tanışıyor ve hayatlarına dokunuyorsunuz. Düşünmenin ve sorgulamanın teşkil ettiği toplum yapılarında sorgulayan bireyin yalnızlığının bir özetidir bu kitap.

Kitap Açıklaması

"İnsanoğlunun daha üstünü tadamayacağı iki tür mutluluk vardır; biri yaşamın özünü kavramaya çalışarak özgür ve derin düşünmek, ikincisi de dünyanın hırgürüne boş vererek yaşamak."

'Altıncı Koğuş' için tam bir yabancılaşma öyküsüdür diyebiliriz. Çehov içinde bulunduğu sınıfın ahlaki çöküşünü bir deli ve bir doktor arasında geçen diyaloglarla aktarıyor. Lenin, Rus toplumunun içine düştüğü hazin durumu resmeden bu yapıtı okuduktan sonra dehşete düşer, "Kendimi Altıncı Koğuş'a kapatılmış gibi hissettim," der.

Defalarca okunsa da bıkılmayacak tarzda nefis tahlillerle, saptamalarla, hayata ve insanlara dair Rus edebiyatının acı gerçekçiliğini atlamadan son derece yalın bir üslupla anlatan Cehov'un ustalık dönemi eseridir. Yaşadığı döneme ait, Rusya'nın içinde bulunduğu toplumsal yozlaşmanın, ekonomik sorunların, iletişimsizliğin ve duyarsızlığın kaleme aldığı fazlasıyla gerçekçi bir öykü sunmuştur bizlere.

Öyküde yaşananlar tam olarak, teorik bilginin pratik yaşam deneyimiyle olan uzlaşmaz çatışmasıdır. Çehov, Rus edebiyatında tarzı, yazım stili ve düşünce sistematiğiyle yarattığı farkla deha olarak kabul edilir. Hayatla dair her şeyi anlatan 'Altıncı Koğuş' öykü olamayacak kadar derin bir toplum çözümlemesidir.Anton Pavloviç Çehov Kitapları

Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Öykü
ISBN: 9786052134542
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 112
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Çevirmen: Derya Öztürk
Ağırlık: 112
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.