Anayasa Hukuku

H. Fehim Üçışık

Kitap Açıklaması

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin Önsözüne göre, dehşetten ve yoksulluktan kurtulmuş insanların, içinde, söz ve inanma hürriyetlerine sahip olacakları bir dünyanın kurulması en yüksek amaçtır.

Lozan Andlaşmasına göre, herhangi Türkiye tebâsının herhangi bir lisanı serbestçe kullanmasına karşı hiçbir kayıtlama konulmayacaktır.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine göre, çalışan herkesin, kendisine ve ailesine insanlık haysiyetine uygun bir yaşayış sağlayan ve gerekirse sosyal koruma vasıtalarıyla da tamamlanan adil ve elverişli bir ücrete hakkı vardır. 1982 Anayasası, bu hükmü alıntılamamış ve eşdeğer bir hüküm de koymamıştır.

Anılan Bildirgeye göre, her şahsın, kendisi ve ailesi için, yiyecek, giyim, konut, tıbbi bakım, gerekli sosyal hizmetler dahil olmak üzere sağlığını ve refahını temin edecek uygun bir hayat seviyesine ve toplumun bir üyesi olmak itibariyle, işsizlik, hastalık, engellilik, dulluk, yaşlılık veya iradesi dışında geçim imkanlarından yoksunlukta sosyal güvenlik yardımına hakkı vardır. 1982 Anayasası, bu hükümleri alıntılamamış ve eşdeğer bir düzenleme de yapmamıştır.H. Fehim Üçışık Kitapları

90,00 ₺ %25
67,50 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786051558585
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 638
Basım:
Ebat: 16,5x23,5 cm
Ağırlık: 638
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.