Anılarda Son Ermeni

Bir Hasret Öyküsü

Abdullah Ayata

Kitap Açıklaması

"Anılarda Son Ermeni, Ermeni vatandaşlarımızla bir ara nasıl dostluk içinde yaşadığımızı tüm dünyanın suratına tokat gibi vuran gerçek hikayelerden oluşuyor. Bu değerli eseri Türk halkına kazandıran Abdullah Ayata'ya ve Altın Kitaplar Yayınevi'ne sonsuz teşekkürler."
Yörük Türkmen Vakfı Kayseri Şubesi
Başkan Yardımcısı
"Anılarda Son Ermeni,isimli romanının, yaşanmış olaylara dayanan konusuyla Türk hoşgörüsünü, misafirperverliğini ve hümanizmasını tüm dünyaya en iyi şekilde anlatan bir örnek olduğuna inanıyoruz."
Ufuk Kitabevi
"Sözde Ermeni soykırımı iddialarının yoğun biçimde yapıldığı günümüzde, bu uydurmalara en iyi cevap Anılarda Son Ermeni, romanıdır."
Emekli Öğretmen
"Bizler, yüzyıllardır Ermenilerle aynı topraktan nasiplenip aynı havayı teneffüs ederek birçok güzel anıyı paylaşan Tomarza'da dünyaya gelmiş insanlarız. Anılarda Son Ermeni, romanının asılsız ve haksız Ermeni iddialarını çürüten ve tüm dünyaya tanıtılması gereken bir eser olduğuna inanıyoruz."
Tomarzalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı "... Ona tesadüfen bir televizyon programında tanıdım. Henüz yayınlanmamış öykü ve romanlarını okuyup inceledikten sonra "müthiş" kelimesi gayri ihtiyari olarakçıktı dudaklarımın arasından. Zira son zamanlarda böyle sürükleyici, akıcı, düzgün anlatımlı mükemmel betimlemelerle bezenmiş değişik içerikli kitaplar okumayı özlemiştim.."
Prof. Dr. Özcan Köknel -
Yazar
(1. Basım Arka Kapak'tan)
Abdullah Ayata'nın Son Ermeni adını taşıyan romanı Türkiye'nin yakın tarihine farklı bir açıdan yaklaşıyor; dilleri ve dinleri ayrı olan iki milleti ‘sevgi-saygı' çemberinde buluşturan Ayata'nın romanı, ‘anı' kurgusundan dolayı ‘Kurtuluş Savaşı'nın tanığı olma özelliğine de sahip.
Son Ermeni; Gazer Efendi, İbiş Hoca ve köy halkının dramatik yaşamlarını konu alır. Dönem, Osmanlı'nın son yıllarıdır. Roman, dinleri ayrı olan iki insanın birbirlerine duydukları aşkın öyküsü ile başlar. İbiş Hoca'nın köylüsü olan genç Veli ile Hristiyan olan güzel Horimsi, dinlerin ayrıcalığını dinlemezler. İki gencin aşkı, bir zamanlar aralarından su sızmayan iki halkı -Ermeniler ile Türkleri- karşı karşıya getirse de İbiş Hoca'nın tutumu ve davranışları, her iki tarafı da rahatlatacak, olay iki gencin evlenmesi ile yatışacaktır.
Romanın asıl örgüsü ise Gazer Efendi üzerine kuruludur; yıkılmakta olan Osmanlı, uzun yıllar birlikte yaşadığı ayrı tebaalardan halkları kendi can güvenlikleri için uzak diyarlara göndermektedir. Gazer Efendi ve köylüsü de kendi köylerini boşaltmak zorunda kalır. Toplanır ve Beyrut trenini yetişmek için yollara düşerler. Kafilenin yolu İbiş Hoca'nın köyünden de geçer. İki halk, tıpkı eski günlerde olduğu gibi kucaklaşır. Türkler, son Ermenileri ellerinden geldiğince ağırlamaya, gönüllerini hoş tutmaya, onları dostlukla uğurlamaya çalışırlar. Bu arada Gazer Efendi rahatsızlanır. Kafile hastanın iyileşmesini bekler. Ancak Gazer Efendi, bu uzun yolculuğa çıkabilecek durumda değildir. Beyrut trenini yetişmek zorunda olan Ermeni kafilesi, Gazer Efendi'yi göz yaşları içinde İbiş Hoca'nın güvenli ellerine teslim eder. Roman, dinleri, dilleri ve dünya görüşleri ayrı bu iki insanın dostluğu üzerine gelişir.
Gazer Efendi, ‘Kurutuluş Savaşı' yıllarının Son Ermenisi'dir. Bir kış boyunca kendi halkı kadar çok sevdiği İbiş Hoca ve köylüleri ile yaşar.
Abdullah Ayata, Son Ermeni'de, geçmişten günümüze milletimizin sahip olduğu değerleri anlatırken yaşadığımız birtakım sorunları da hoşgörü ile nasıl çözebileceğimizin ip uçlarını veriyor.Abdullah Ayata Kitapları

17,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789752105119
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 319
Basım:
Ebat: 13,5x21,5 cm
Ağırlık: 278
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.