Ansiklopedik Ekonomi ve İş Hayatı Sözlüğü (Şömizli Kapak)

Faruk Türkoğlu

Kitap Açıklaması

Ekonomist ve ekonomi gazetecisi Faruk Türkoğlu'nun Dünya Gazetesi için hazırladığı "Ansiklopedik Ekonomi ve İş Hayatı Sözlüğü", ekonomi ve ekonomiyi ilgilendiren her alandan 5 binden fazla sözcük, terim ve kavramın İngilizce karşılıkları da dahil olmak üzere detaylı açıklamalarını içeriyor.

2001 yılında kaybettiğimiz Dünya Gazetesi'nin kurucusu Nezih Demirkent'e ithaf edilen bu çalışma, kendi alanında dünyada bir ilk.

Sözlüğün başında Nasıl Bir Ekonomi Medya Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ'ın yazısı yer alıyor. Güldağ yazısının bir bölümünde "Her bölümün başlangıcında yer verilen kısa makaleler, konuyu kavramak ve hayatımızdaki önemine dikkat çekmek bakımından son derece işlevsel. En karmaşık kavramları ele alırken hiç vazgeçilmeyen açık ve anlaşılır bir dil kullanımı bu öncü çalışmanın ardıllarından bir başka önemli farkını oluşturuyor" diyerek kitabın özgünlüğünü ve farkını vurguluyor.
Faruk Türkoğlu, Önsöz'de kitabın metodolojisini de anlatıyor:
"Sözlüğü hazırlama görevini üstlendikten sonra, kullanım kolaylığı için altı ayrı bölüme ayırdım. ‘Ekonomi' bölümünde çevrenin korunması ile ilgili bazı terimlere de yer verdim. ‘Demografi' bölümünde Türkiye'nin uzun vadede ekonomik kaderini etkileyecek nüfus eğilimleri ile ilgili terimler tanımlandı. ‘Yönetim ve İşletmecilik' bölümünün ardından ‘Reklamcılık ve Pazarlama' bölümlerine de yer verdim. Ekonomiyi gelecekte etkileyebilecek temel eğilimler ilgili terimlerin tanımları diğer bir bölümün konusu oldu. Sözlüğün sonundaki ‘1700'den Bugüne Ekonomi Kronolojisi' bölümünde 1700'den 2019'a kadar ekonomik olayları özetledim. Ekonomide ‘nereden geldiğimizi' anlatan bu bölümün ‘nereye gittiğimiz' konusunda da önemli ipuçları verebileceğini düşündüm.
İş dünyasına yönelik olarak hazırlanan bu sözlüğü iş bulmak için çeşitli sınavlara giren veya iş görüşmelerine hazırlanan gençler de kullanabilir. Öğretim üyelerinin yazdıkları kitaplardaki temel bilgileri okuyanlar, öğrendiklerini bu sözlüğe bakarak biraz daha pekiştirebilir."
Dünyada ilk kez Türkiye'ye kazandırılan Ansiklopedik Ekonomi ve İş Hayatı Sözlüğü, iş insanlarına, her yaştan girişimcilere, akademi dünyasına ve öğrencilere faydalı bir eser, kütüphanelerde mutlaka bulunması gereken bir çalışma…

Sözlükte Yer Alan Bölümler;
• Ekonomi
• Demografi
• Yönetim ve İşletmecilik
• Reklamcılık ve Pazarlama
• Geleceğin Teknolojisi ve Ekonomisi
• 1700'den Bugüne Ekonomi KronolojisiFaruk Türkoğlu Kitapları

150,00 ₺ %15
127,50 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
Kargo Bedava Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786056995712
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 776
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 776
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.