Ansiklopedik Halkbilimi / Halk Edebiyatı Sözlüğü

Terimler - Motifler - Kavramlar

Erman Artun

Kitap Açıklaması

Halk kültürünü, halkbilimini, anonim halk edebiyatını, aşık edebiyatını ve dini tasavvufi halk edebiyatını sağlıklı değerlendirebilmek için geleneği öznel yaklaşımlardan arındırarak her yönüyle bilmek gerekir.

Halk edebiyatının temel kaynaklarına inmeden, onları özümlemeden metin tahlili yapılamaz. Hak edebiyatının kendisine özgü kaynakları vardır. Başka Kuran, Hadis, İslami ilimler olmak üzere; genel tarih, peygamberler tarihi, efsane, menkıbe, mitoloji, astronomi, astroloji gündelik hayat, pozitif bilimler vb. Şairin metin kurgusunda önemli rol oynar.

Her gelenek kendi terminolojisini yaratır. Geleneğe bağlı edebiyatlar kurallar bütünüdür. Bir edebiyat geleneğini belirleyen terimler, motifler ve kavramlar vardır.

Halk edebiyatı şiiri geleneğin yüklediği kurallara ve anlamlara bağlıdır. Halk edebiyatı geleneğini bilmeden onun tarihi yapısını kavramak, anlamak, yorumlamak, çözümlemek, düzeyli bir şiir tahlili yapmak daha zor hale gelmektedir.

Bu sözlükte halk kültürü, halkbilimi, anonim halk edebiyatı, aşık edebiyatı ve dini-tasavvufi halk edebiyatına ait üç bini aşkın terim, motif ve kavram yer almıştır.Erman Artun Kitapları

40,00 ₺ %10
36,00 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000016649
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 523
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Editör: Seyfi Karahan
Ağırlık: 738
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.