Apaçık Kur'an

Kur’an’ın Kuran İle Tefsiri

Mesut Yılmaz

Kitap Açıklaması

"Bu kitabın (Kur'an'ın) ilginç bir stili var. Önce sizin sorular sormanızı sağlıyor ve sonra cevaplar veriyor ve daha sonra daha fazla sorular sormanızı sağlıyor. İnsanı adeta bir diyaloğa sürüklüyor. Sorular soruyordum ve iki-üç ayet ilerisinde cevaplarıyla karşılaşıyordum..."

Kuran'ı anlamanın sistematiği yine Kuran tarafından verilir. Sıkça ve önyargılarımızdan arınmış olarak okuduğumuzda, bir ayeti anlama adına kafamızda beliren soruların başka ayet ya da ayetlerde cevap bulup, açıklanıp, detaylandırıldığını görürüz.

Örnek:
1:4 Yargı (Din) Gününün sahibi.
Yargı (Din) günü ne demek?
82: 18. Evet, Din Gününün ne olduğunu bilir misin?
82:19. O gün kimsenin kimseye yardımı dokunmaz. O gün tüm kararlar yalnız Allah'a aittir.

Örnek:
1:2 Övgü, evrenlerin Rabb'i Allah'adır.
Evrenlerin Rabb'i ne demek?
26:23 Firavun, "Evrenlerin Rabb'i de ne demek?" dedi.
26:24 (Musa) Dedi ki: "Kesinlikle inanacaksanız, O, göklerin, yerin ve aralarındakilerin Rabb'idir."

Dolayısıyla mesajı idrak etmenin birincil kuralı kitabı bir organizma gibi kabul edip, Kuran'ı yine Kuran'a sormaktır. Çünkü yüce Allah Kuran'ı açıklamayı kimseye bırakmamış kendisi üstlenmiştir:

75:16 Onu aceleye getirip dilini oynatma.
75:17 Onu toplamak da okutmak da bize düşer.
75:18 Biz onu okuduğumuz zaman, onun okunuşunu izle.
75:19 Sonra, onu açıklamak da bizim görevimizdir.

Ayetlerin her biri birer element ve tüm elementler birbiriyle adeta network gibi bağlıdır. Bu yapıdan anlıyoruz ki, Rabbimiz mesajını, akleden, araştıran, soruşturan, kritik eden beyinlere apaçık, kolay ve anlaşılır kılıyor. Hazırladığımız bu çalışmada ayetlere değişik bakış açılarıyla sorular türetip, hiçbir yorum yapmadan yine Kuran ayetlerini referans vererek açıklayıp, detaylandırmaya çalıştık. Amacımız parçaları birleştirip, okuyucunun resmin bütününü görmesini sağlamak ve kendi anlayışıyla başbaşa bırakmak.

Kuran mesajını idrak eden hiç kimse Allah'tan başkasına kul olmaz: HUD/11:1,2 Bu öyle bir kitaptır ki, Bilge ve her şeyden Haberdar biri tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış ve sonra da açıklanıp detaylanmıştır ki Allah'tan başkasına kulluk etmeyesiniz.

FURKAN/25:52 Öyleyse, inkârcılara uyma ve bu Kur'an ile onlara karşı büyük bir cihad ile savaşım ver.Mesut Yılmaz Kitapları

130,00 ₺ %32
88,40 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786057569806
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 1072
Basım:
Ebat: 17x24 cm
Ağırlık: 1072
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.