Arkadaşım Nasreddin Hoca

Süleyman Bulut

Kitap Açıklaması

Arkadaşım Nasreddin Hoca bir gün...

Yüzyıllardır pek çok farklı toplumun ve kültürün ortak belleğine renk ve mizah duygusu katmayı başarmış Akşehirli büyük halk kahramanı Nasreddin Hoca ve fıkraları, kapsamlı bir derleme ile günümüz çocuklarının kalbini yeniden fethetmeye geliyor!..

13. Yüzyıldan günümüze, dilden dile dolaşan hikâyeleri ile eleştirirken güldüren, bunlarla da yetinmeyip üzerine bir de düşündüren büyük bilge Nasreddin Hoca, her çocuk gibi edebiyatımızın değerli kalemlerinden Süleyman Bulut'un da en sevdiği halk figürlerinden biriymiş. Birkaç arkadaş bir araya gelip sohbet ettiklerinde söz dönüp dolaşıp hep Nasreddin Hoca'ya gelirmiş... İşte o zamanlar başlamış Süleyman Bulut'un Nasreddin Hoca'ya ve nükte dolu fıkralarının ardında gizlenen mesajları açığa çıkarma oyununa olan merakı.

Arkadaşım Nasreddin Hoca, hep yapıldığı gibi, fıkraların gelişigüzel sıralandığı bir kitap değil. Çocukluğundan
başlanarak, Hoca'nın değişik dönemlerine ait fıkralar, dokuz ayrı başlık altında toplanarak Süleyman Bulut tarafından, kıssadan hisse şeklinde yeniden yorumlanmış. İlham Enveroğlu'nun Nasreddin Hoca fıkralarının ruhuna sadık kalarak resimlediği bu güzel çalışma, çocuklarla sınırlı kalamayıp her yaştan okurun ilgisini çekebilecek türden.

Arkadaşım Nasreddin Hoca, bir halk filozofu olarak da kabul gören bu büyük bilgenin eşeği, karısı, komşuları hatta Timur ile olan ilişkilerine kadar uzanan renkli bir Nasreddin Hoca resmi çiziyor okurlarına. Uyarıyoruz: Keyifle anlatılmış her bir hikâyenin ardında yatan mesajı keşfetmenin tadını alan bir okur, bir daha bundan asla vazgeçemeyecek!..

Süleyman Bulut, yorumladığı her fıkranın bir köşesine sözün özünü not düşmeyi ihmal etmemiş olsa da, siz yine de o bölümü okumadan önce Hoca'nın anlatmak istediğini anlayıp anlamadığınız üzerine kafa yormaktan kendinizi alıkoymayın deriz...Süleyman Bulut Kitapları

17,59 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789944696326
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 151
Basım:
Ebat: 15x21 cm
Editör: Burhanettin Düzçay
Ağırlık: 253
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.