Armarius

Yazmak, Okumak ve Kitaplar Üzerine Düşünceler

İlker Balkan

Kitap Açıklaması

Kitabın tarihi, kültür tarihimiz kadar eskidir. Mağara resimleri, dikili taşlar, çivi yazılı tabletler, parşömenler, rulolar, "codex" denen bugünküne yakın ciltli kitaplar ve matbaanın icadını takip eden süreçte ortaya çıkan modern kitap... Bunların hepsi, hemen hemen aynı işlevi gören medyalardı. 

El yazması kitaplar, manastırlarda hem muhafaza edilir hem de çoğaltılırdı. "Scriptorium" adı verilen bu çoğaltma merkezlerini ve onlara bağlı kütüphaneleri yöneten, hangi kitapların rafa alınacağına, hangilerinin çoğaltılacağına karar veren deneyimli, yetenekli ve bilgili yöneticilere de "armarius" deniyordu.

Bugün hem okur hem yazar hem de yayıncı için kitapla ilişki, arkaik ve klasik dönemlerden çok farklı bir yola girmiş gibi duruyor. İlker Balkan, hem yayıncı, hem editör, hem yazar hem de bir okur olarak sahip olduğu kimlikler ve deneyimlerden hareketle geçmişe referansla geleceğin okurluğunu, yazarlığını ve yayıncılığını sorguluyor.

Armarius, yazarın derin kavrayışını, nitelikli analizlerini ve kitap sevgisini bir araya getiren bir metin... Okumak, yazmak ve kitaplar üzerine düşünmek isteyen herkese hitap ediyor...

15,00 ₺ %30
10,50 ₺
Ön Sipariş Ürünü
Satışa Çıkma Tarihi: 15.11.2019
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786058051058
Kapak: Ciltsiz
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 144
Basım:
Ebat: 12,5x19,5 cm
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.