Artvin - Halkbiliminden Çizgiler

Şahver Kaya Karasüleymanoğlu

Kitap Açıklaması

Halkbiliminin özümsenerek yaşatıldığı bir kültürel ortamda doğdum. babamın yöresel masallarıyla büyüdüm. Dağlarının, göllerinin efsanelerle özdeşleştiği yörenin büyülü ortamında kişiliğimi tamamladım.

1960´lı yıllarda başladığım halkbilimi derlemelerim, bugüne kadar sürdü. Öğretmenliğimin ilk yıllarında (1965) Murgul Başköy´de yaptığım derlemelerim nedeniyle Ankara´da MEB´nın "Folklor Araştırmacısı" kursuna çağırıldım (1968). Bundan sonra daha da hızlanan çalışmalarım göz önüne alınarak, 1974 deki Başbakanlık "Folklor Derleyicisi" kursuna da çağırıldım. Araştırma ve diğer kültürel etkinliklerim nedeniyle pek çok ödül aldım.

50 yıllık birikimim bir köşede ciltler dolusu kitap olmayı bekliyordu. Kültürel yayınlarıyla dikkat çeken Artvin Yusufeli´nin örnek Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, kültür dizisi kitaplarının on ikincisi olarak çalışmlaarımın bir bölümünü istedi.

Elinizdeki bu kitap, çoğunlukla 1965-70 arası değerlendirmelerim ve sonradan eklediğim halk kültürünü yansıtan değişik yazılardan oluşuyor. Özel de yaşadığım Şavşat, Murgul ve Yusufeli´yi ele aldım. Artvin geneline de değindim. Hızla yok olan yöresel kültürümüzü belgeleyerek, geleceğe taşımak tek amacımdır.23,15 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054938780
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 616
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 616
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.