Atatürk ve Almanya

Celalettin Yavuz

Kitap Açıklaması

Atatürk için, "Almanları ve Almanya'yı sevmediği" yönünde, yüzeysel ifadelere sıkça rastlanılmaktadır. Atatürk gibi "gerçekçi" bir devlet adamı, sadece Almanlara karşı değil, hiçbir milleti hedef alan ifadeler sarf etmemeye özellikle itina etmiştir. Atatürk,Türkiye gibi Almanya'nın da Birinci Dünya Harbi sonunda İtilaf Devletlerinin "kabul edilemez" şartlarına uydurulmaya çalışmasına eleştirmiş,Alman çoğunluğunun yaşadığı bölgelerin,diğer komşu ülkelere verilmiş olmasını, Türkiye'nin "Misak-ı Milli" hudutlarına olan hassasiyet gibi değerlendirmekten kaçınmamıştır.

Atatürk tüm bunları söylerken ve düşünürken, Hitler ve Nazi politikasını benimsememiş, ancak Versailles Antlaşması ile adeta "boğazı sıkılan" alman milletinin, sonunda ikinci büyük savaşa yürümekte olduğunu göstermiştir.

Atatürk, Almanya ile ilk diplomatik temasın başlangıcından itibaren, karşılıklı ve örtüşen çıkarlar üzerinde gerçekçi bir politika izlemiş, özellikle 1929 Dünya Ekonomik Krizi sonrasında, Türkiye'deki "Devletçi" kalkınma modelinde Alman sermayesinden istifade etmiş ve başarılı olmuştur.Celalettin Yavuz Kitapları

43,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789752673304
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 422
Basım:
Ebat: 13,5x23 cm
Ağırlık: 390
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.