Atomaltı Parçacıkların Şaşırtıcı Dünyası

Gavin Hesketh
Say Yayınları

Standart Model’e göre atomaltı parçacıklar ikiye ayrılır: bileşim parçacıklar ve temel parçacıklar. Örneğin proton bir bileşimdir, yani bir protona yeterince sert vurursak kuarklara ayrılır. Kuarklar temel parçacıklardır… Ya da… biz öyle sanıyoruz, ya şimdiye dek onlara yeterince sert vurmadıysak?

Evrenin sırlarını bir bir çözüyoruz ve bugün çok önemli bir aşamaya geldik: Belki de, en küçüğün keşfi en büyüğün anlaşılmasını sağlayacak, karanlık enerji ve karanlık maddenin sırrı yeni bir atomaltı parçacığın ya da maddenin asıl yapıtaşının bulunmasıyla çözülecek…

CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda çalışan Gavin Hesketh bu kitabında atomaltı parçacıkların yapıları, davranışları ve ilişkileri konusunda çok ilginç bilgiler veriyor.

Okuyacağınız, aynı zamanda, fermiyonlar ile bozonları, şimdiye dek keşfettiğimiz en küçük şeyleri inceleyen, tarihin en büyük deneylerinden birinin hikâyesidir.

25,00 ₺ %28
18,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

Orijinal Başlık: The Particle Zoo: The Search for the Fundamental Nature of Reality
ISBN: 9786050206647
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 288
Basım: Eylül 2018
Ebat: 13.5x21
Çevirmen: Ilgın Yıldız

Gavin Hesketh Hakkında

Gavin Hesketh, Bilim - Teknik - Mühendislik, Popüler Bilim kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Atomaltı Parçacıkların Şaşırtıcı Dünyası kitabının yazarı...

Atomaltı Parçacıkların Şaşırtıcı Dünyası Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.