Avrupa Birliği Sigorta Hukuku

Mahmut Yavaşi

Kitap Açıklaması

Kurulduğu günden beri Üye Devletleri arasında içerisinde malların, hizmetlerin, sermayenin ve kişilerin serbest dolaşımın serbest olduğu, sınırlardan arındırılmış bir İç Pazar oluşturmayı amaçlayan bugünkü, Avrupa Birliği'nin bu amacı teorik olarak gerçekleşmiş ise de, finansal hizmetler sektöründe faaliyette bulunan sigorta ve reasürans teşebbüslerinin serbest dolaşımı ve yerleşme hakkına dair sektöre yönelik düzenlemeler yapılmaya devam edilmektedir.

Genel olarak hizmetlerin serbest dolaşımı ve yerleşme hakkının incelenmesiyle başlayan çalışmamız, finansal hizmetlerin serbest dolaşımını ve yerleşme bağlamında sigorta ve reasürans teşebbüslerinin serbest dolaşımını ve yerleşme hakkını düzenleyen hukuk kurallarını detaylı olarak incelemekle devam etmektedir.

E-Ticaretin gelişmesine paralel e-sigorta ve e reasürans faaliyetlerinde bulunabilmek için oluşturulan hukuki alt yapı ve e-imza gibi hususlar da AB hukuku boyutuyla incelenmektedir. Avrupa Birliği Rekabet Hukuku açısından sigorta teşebbüslerine getirilen blok muafiyet, bu muafiyetten yararlanabilmek için gerekli şartlar da detaylı olarak incelenmiştir.

Bu çalışma, boyutu ve kapsamı itibarıyla Türkçe benzeri olmayan bir çalışmadır. Her ne kadar Ülkemiz mevzuatına göre kurulmuş ve faaliyette bulunan sigorta ve reasürans teşebbüslerimin AB içerisinde serbest dolaşma ve yerleşme hakları bulunmakta ise de, AB'nin yaptığı hukuki düzenlemelerin füzyon etkileri dolayısıyla, Ülkemiz hukuk kurallarının AB'nin yaptığı hukuki düzenlemelerin füzyon etkileri dolayısıyla, Ülkemiz hukuk kurallarının AB'nin ilgili düzenlemeleri ile oldukça yakınlaşmış olması nedeniyle, başta ilgili sektörlerde faaliyetlerde bulunan teşebbüsler olmak üzere, konu hakkında politika geliştirenlerin, hukuk uygulamacılarının, öğrencilerin ve öğrencilerinin başvuracağı bir çalışmadır.Mahmut Yavaşi Kitapları

17,00 ₺ %16
14,28 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789759944766
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 177
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 177
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.