Avrupa Birliği Siyasi Bir Cüce, Askeri Bir Solucan mı?

Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikası ile Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası Oluşturma Süreçlerinin Tarihsel Gelişimi

Barış Özdal

Kitap Açıklaması

Sözün özü her doktora tezi gibi yazımı çok zor bir tez oldu ama en nihayetinde Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı'nda 18 Ekim 2004 tarihinde tezimi savundum. Başta Danışman Hocalarım olmak üzere jüride yer alan tüm Hocalarımın teşvik ve onaylarıyla da 2005 Şubat'mda "Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nm Türkiye-AB İlişkilerine Etkileri" başlıklı kitabı, doktora tezimin geliştirilmiş hali olarak yayımladım.

Doktora tezinin kitap olarak yayımlanmasındaki ana amacımız literatüre katkıda bulunmaktı zira o dönem itibarıyla konu üzerine Türkçe yayımlanmış hiçbir kitap yoktu. Bugün ise tespit edebildiğim kadarıyla Türkçe literatürde bu sayı 7-8'i bulmuş durumda. Ayrıca Türkiye ile AB ilişkilerini siyasi ve ekonomik boyutta ele alan bir çok çalışmanın bulunmasına rağmen spesifik olarak, tarafların güvenlik ve savunma politikalarını inceleyen çalışmaların sayısı hala sınırlı.

Bu bağlamda belirtmem gereken esas unsur ise şu an elinizde tuttuğunuz kitabın basım gayesine ilişkindir. Yukarıda söylediğim gibi doktora teziniz ikinci soyadınız halini aldığı için konudan kapamıyorsunuz. Vesselam bende kopamadım ve konuya ilişkin güncel gelişmeleri mümkün olduğu ölçüde takip etmeye çalıştım. Bu çerçevede başta Uludağ Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi olmak üzere Dışişleri Bakanlığı Genelkurmay Başkanlığı ve Harp Akademileri Komutanlığı gibi ilgili kurumlarda düzenlenen pek çok akademik etkinlikte yer aldım. Lakin konu üzerine çeşitli akademik makaleler yazmama rağmen 2005 yılında yayımlamış olduğum eseri bir türlü güncelleme fırsatı bulamadığım içinde başta Bölüm Hocalarım ve meslektaşlarım olmak üzere öğrencilerim tarafından da bolca eleştirildim.

Hiç şüphesiz bu çalışma da kısa bir süre içinde eksik (eski) kalacağı için eleştirilmeye başlayacağım. Lakin unutulmamalıdır ki AB üzerine yapılan her çalışma eşyanın doğası gereği, güncel gelişmelerin hepsini kapsayamayacağı için eksik (eski) kalmaya mahkûmdur. Ayrıca, önemle belirtmek gerekmektedir ki göstermiş olduğum tüm özene ve çabaya karşın her eserde olduğu gibi bu çalışmada da pek çok eksiklik bulunmaktadır. Dolayısıyla, çalışmaya ilişkin olası eksiklikler konusunda yapacağınız her türlü eleştiri veya öneriler mutlaka tarafımdan dikkate alınacaktır.Barış Özdal Kitapları

39,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786052471753
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 396
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Ağırlık: 394
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.