Avrupa Kamu Hukuku Düzeninde Avrupa Toplulukları Adalet Divanı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Arasındaki Yargı Yetkisi Sorunu

Ozan Değer

Kitap Açıklaması

Çalışmanın ana izleği, yazarın ifadesiyle, "öncelikli olarak ulusal hukukların yetkisinde bulunan insan hakları güvencelerinin, Avrupa ölçeğinde ulus-aşan sınırlara dayanmasının getirebileceği sorunları konu almaktadır; ulusüstü hukuk düzeninde insan hakları rejimini ve gelişimini topluluk hukuku ve ulusal hukuklar arasındaki çatışmaların referansları eşliğinde olası örtüşme ve çatışma alanlarından ikincisini yani ATAD ile AİHM arasındaki yargı yetkisi ilişkisini konu edinmektedir."

Avrupa tasarımı uzun vadeli bir perspektifin ürünüdür. Her ne kadar konjonktürel dalgalanmalardan etkileniyor olsa, Avrupa'nın dünya tarihsel önemi söz konusu dalgalanmalara bağlı olarak kimi zaman güncelliğini yitiriyor görünse de bu gerçek kolay kolay değişmez. Avrupa Birliği'nin içsel dinamikleri ve kendi içkin konjonktürü dışsal gelişmelerden çok daha belirleyicidir Nitekim Avrupa Anayasası'nın ve izleyen dönemde yerini ikâme etmesi düşünülen Lizbon Reform Antlaşması'nın üye ülkelerin referandumlarına takılması Avrupa'nın geleceği konusunda dış kaynaklı kriz ortamından çok daha belirleyici olmuştur. Aktüel sorunların bu kitapta tartışılan son derece önemli konuları ikinci plana itmesine kesinlikle izin verilmemelidir.

Ozan Değer'in de belirttiği üzere, ATAD ve AİHM arasındaki yargı yetkisinin paylaşımı sorunu, uluslararası hukuk ile gelişmekte olan ulusüstü hukuk arasındaki hiyerarşik gelişime dair bir sorundur. ATAD kararlarının bir uluslararası mahkeme tarafından denetlenme ihtimali soyut hak ve özgürlükler bakımından bir ilerleme işareti kabul ediliyor görülse de, ulusüstü hukuk bakımından aynı olasılık Ius Publicum Europaeum'un erozyonu ya da sonu anlamına gelmektedir. Maastricht'ten bu yana Temel Haklar Şartı ve Anayasa girişimini; izleyen dönemdeki Reform Antlaşması'nı söz konusu gerilimin giderilmesi ışığında okumak Avrupa Birliği'ne dair Ius Publicum bilgi ve deneyimimizi genişletecektir. Elinizdeki kitap bu yönde bir okuma için iyi bir başlangıç noktası sunuyor. Doç. Dr. Aykut Çelebi (Sunuş'tan)

Kitabın Bölüm Başlıkları

· Kavramsal Ve Hukuksal Çerçeve

· Avrupa Birliği Hukukunda İnsan Haklarının Yeri Ve Gelişimi

· Avrupa Toplulukları Adalet Divanı Ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İlişkisi

· Avrupa Toplulukları Adalet Divanı Ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Arasındaki Yargı Yetkisi İlişkisiOzan Değer Kitapları

23,15 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789944265690
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 170
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 170
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.