Aynadakiler

Attila Şanbay

Kitap Açıklaması

"Yalnızlık zayıf bir ruha yerleşmişse, o ruh aynada görünür olur ama yansıması  kendisine ait değildir..."

Peki, kime ya da neye aittir? Aynalara baktığımızda gördüğümüz, aslında biz miyiz?  Aynaların gerçek sırrı nedir?

Şanbay'ın bahtsız kahramanı Volkan Güzey, Aynadakiler adlı romanda bu soruların  cevabını arıyor. Aramaktan öte, buluyor da. Fakat bulunan yanıtlar hem kendisi, hem  de okurlar için pek de hoş değil.
Güneşli, güzel bir günde başlayan tuhaf olaylar, kısa bir süre içinde başınıza  gelmesini asla istemeyeceğiniz kâbuslar dizisine dönüşüyor. Okur bir yandan  "Olacakları görmek istemiyorum" derken, bir yandan da bilinmez bir güç tarafından,  sayfaları çevirmeye devam etmek zorunda bırakılıyor. Ve Belirsiz bir Diyar'la İstanbul  sokakları arasında rahatsız bir yolculuğa çıkıyor.

Dosyasını yayınevlerinin beğenisine sunmaktan bıkkın şair Volkan Güzey,  açıklanamaz olaylarla kendi gerçekliğini yitirmektedir. Kaçırılıp götürüldüğü yitiklikte,  bambaşka bir hayatın içinde tanıştığı Melodi, ona bilmesi gerekenleri anlatır. Bu dünyadaki yansıması Volkan'a, aslında kim olduğu ve nerede olmak istediği  konusunda çelişkiler yaşatacaktır. Aynaların gerçek sırrını, en büyük kötülüğün bile  küçücük bir aynadan geçebileceğini ve güzeller güzeli Melodi'nin ondaki etkisini  anladıkça Volkan'ın şaşkınlığı büyür.  ''Eğer Kötülük Ekspresi makas değiştirip, o gün sizin hayatınızın içinden geçmeye karar vermişse, yapabileceğiniz tek şey, her vagonun son vagon olması için dua  etmek olur ve bana inanın, bu ekspres yük trenlerinden bile daha uzundur...

O gün  kötülük Ekspresi Volkan Güzey'in hayatından geçiyordu. Daha doğrusu aynı anda pek  çok kişinin hayatından...''

Romanın kurgusu fantastik­gerilim. İçinde bolca eylem barındırıyor. Fakat Attila  Şanbay, hikâyenin eylem dinamiğinden çok, ruhsal çözülmelere ve insana odaklı  olduğunu söylerken, ‘'Evet, hayatın kendisi de başlı başına bir aksiyon gibi  görünebilir ama Forza (eylem) Forda'dan (karakter) doğar'' diye ekliyor.

Kimi çevrelerce "Türkiye'nin Stephen King"i ve "Türk Tarantino" olarak nitelendirilen  Şanbay'ın hikâyesini, gerilim sever okurlar çok beğendiler. Ancak bunun yanı sıra  roman dili, anlatım üslubu, çarpıcı benzetmeler ve özenli edebiyat çabası, her tutkulu okur için iyi bir kitap olma özelliğini taşıyor.

Alanında yeni bir akım başlatan Aynadakiler, sarsıcı, gerçekçi ve bir o  kadar da inanılmaz...
 

Attila Şanbay Kitapları
12,04 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786056521201
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 190
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Ağırlık: 192
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.