Bağlama Düzeni İçin Etütler ve Egzersizler

Ahmet Akın, Cem Culha

Kitap Açıklaması

Tarihsel ve zengin bir kültürel geçmişe sahip ve müzik kültürümüzün türlerinden olan "Türk Halk Müziği" onun en temel çalgısı ve icracıları yani ozanlar ve halk müziği ilgilileri aracılığı ile bir kültür taşıyıcısı olan "bağlama" nın icrası ve eğitimi üzerine sayısız araştırma ve metodun yayınlandığı bir süreç yaşanmaktadır ülkemizde. Bu yayınlar gerek bağlama icrası ve eğitimi gerekse Türk Halk Müziği ile müzik kültürümüz acısından önemli ve gerekli çalışmalardır. Öte yandan bu çalışmalar birçok toplumsal ve bireysel sebep ve aynı zamanda ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır.

Geleneksel müziğimiz ve bağlama yüzyıllardır "usta çırak" ilişkisi içerisinde öğretilmiş, öğrenilmiş ve nesilden nesle aktarılmıştır. "Usta çırak" ilişkisi başlı başına gerek bir gelenek ya da eğitim sistemi, gerekse "Türk Müzik Kültürü" geleneğini oluşturan unsurlardan birisi olmuştur. Günümüzde birçok sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal ve sanatsal sebeplerden ve değişimlerden dolayı bağlamanın icra ve eğitim anlayışında hızlı aynı zamanda sürekli bir değişim ve gelişim yaşanmaktadır. Özellikle bağlamanın kent hayatının ayrılmaz bir
parçası haline gelmesi ve konservatuvarların açılarak profesyonel anlamda bağlama icracılarının ve eğitimcilerinin yetişmesi ile bu alanda ki gelişmeleri zorunlu bir ihtiyaç haline getirmiştir. Bu eğitim ihtiyacını karşılamak ve bağlamaya yeni çalım teknikleri katmak amacı ile birçok metot hazırlanmıştır. Bizde bu doğrultuda bir kitap yazmayı ve birikimlerimizi paylaşmayı amaçladık.

Bir araştırmacı ve eğitimci olarak: "Bağlama Düzeni İçin Etütler ve Egzersizler" ismini verdiğimiz, halk müziğimize, bağlamaya ve kültürümüze hizmet edeceğine ve aynı zamanda katkı sağlayacağına inandığımız bu kitabı her seviyedeki bağlama icracısı ve müzik eğitimcisinin beğenisine sunuyoruz. Kitap ile ilgili detaylı açıklamalar için "Giriş" bölümünü okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu bölümde kitabı hazırlarken dikkate aldığımız hususlar ve referanslar ile notasyon, kullanılan işaretler ve sizlerin kitaptan nasıl faydalanabileceği gibi konular ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilmiştir.



Ahmet Akın Kitapları

30,00 ₺ %10
27,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786257316118
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 116
Basım:
Ebat: 21x29 cm
Ağırlık: 116
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.