Beden Yazıtları

Güneydoğu Anadolu Geleneksel Dövme Sanatı

Mehmet Sait Tunç, Uysal Yenipınar

Kitap Açıklaması

Alanında yazılan ilk kitap olması nedeniyle güvenilir, sağlam bir eser bırakma kaygısı taşıdık. Bu amaçla ikincil veri olarak 51 adet kitap, 33 bilimsel makale incelendi. 92 kaynak kişi ile yüz yüze görüşmeler yapıldı. Nitel veri tekniği uygulanarak bilgi ve belge toplandı. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Şanlıurfa, Siverek, Mardin illeri ve köyleri ile Suriye'nin iki sınır köyünde çalışmalar yapıldı. Kitap dokuz bölümden oluşmaktadır.

Kitapta sırayla; "Dövme Tarihi, Güneydoğu Anadolu Dövme Sanatı, Kültürel Benzerlikler, Şanlıurfa Geleneksel Dövme Sanatı, Mardin Geleneksel Dövme Sanatı, Mardin Süryani Hac Dövme Motifleri, Suriye Geleneksel Dövme Sanatı, Araştırma bulguları, Medkuke ve Dekkak Öyküleri, Geleneksel Dövme Motiflerinin Anlamları, Geleneksel Dövme Motifleri çizim ve yüz, el, ayak fotoğrafları" bölümleri yer almaktadır. Son bölümde, kapsamlı dövme terimleri sözlüğüne yer verilmiştir. "Öyküler geçmişin kültürünü gelecek nesillere taşır." Özdeyişinden hareketle dövme yaptıran kişilerden derlenen yaşanmış 36 öyküye yer verilmiştir.

Önemli olaylar toplum belleğinde sözlü gelenek halinde devam etmiş, destanla, şiirler, türküler, dualar, ilahiler ve dövmelerle günümüze kadar taşınmıştır.100,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054387830
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 277
Basım:
Ebat: 25x27 cm
Editör: Uysal Yenipınar
Ağırlık: 1456
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.