Ben İstanbul - İstanbul Kendini Anlatıyor

Derman Bayladı

Kitap Açıklaması

Ben İstanbul! İki kıtada yer alan şehir. Boğaz'ın Sultanı İstanbul!

Yüz yıllar boyu sanatçılara bitmez tükenmez esin kaynağı oldum. Şairler dizelerinde, besteciler ezgilerinde, ressamlar tablolarında yücelttiler beni. Güzelliğimle yalnızca gözlere değil, kulaklara da hitap ettim ben.

Evet, İstanbul'um ben. Yedi Cihan'ın gönlünde taht kuran İstanbul.

Kuruluş tarihimi tarihçiler efsanelerle karışmış bir göç öyküsüyle anlatırlar. Bu anlatımlara göre kuruluşum günümüzden yaklaşık iki bin yedi yüz yıl öncesine değin uzanıyor. Ama aslında zamanın çok daha derinliklerine gider benim insanlık tarihinde boy gösterişim. Örneğin tarihçiler "beş bin yıl önce bu topraklarda yaşam vardı" diyerek başlangıcıma sınır koyarlarken; bir de bakıyorsunuz ki doğumum bir kazma vuruşuyla binlerce yıl daha öncesine gidivermiş. Yenikapı semtimde yapılan kazılar günümüzden sekiz bin beş yüz yıl öncesinde de benim bağrımda yaşam olduğunu ortaya çıkarmadı mı? Çalışmalar sürdükçe bu tarihler daha da eskilere uzanacak. Bundan eminim.

Yazar Özgeçmişi: Derman Bayladı: 1940'da doğ­du. İs­tan­bul İk­ti­sa­di ve Ti­ca­ri İlim­ler Aka­de­mi­si'ni bi­tir­di. İ. Ü. Ede­bi­yat Fa­kül­te­si Sos­yo­lo­ji ve Kla­sik Fi­lo­lo­ji bö­lüm­le­ri­nde oku­du. TRT İs­tan­bul Rad­yo­su'nda on beş yıl ya­pım­cı ola­rak ça­lış­tı. 1983 yı­lın­da ger­çek­leş­tir­di­ği "Bu Şeh­ri İs­tan­bul" ad­lı di­zi prog­ram­la Tür­ki­ye Ga­ze­te­ci­ler Ce­mi­ye­ti'nce Rad­yo-Tv Ya­yın­la­rı da­lın­da Yı­lın Ga­ze­te­ci­si ödü­lü­nü al­dı.
Ana­do­lu Kül­tür ve Uy­gar­lı­ğı üze­ri­ne ça­lış­ma­lar­da yo­ğun­laş­tı. İn­gi­liz­ce ve Fran­sız­ca­dan yir­mi­nin üze­rin­de çe­vi­ri yap­tı.
Ha­len araş­tır­ma ve çe­vi­ri ça­lış­ma­la­rı­nın ya­nı sı­ra pro­fes­yo­nel tu­rist reh­be­ri ola­rak ça­lış­mak­ta­dır.Derman Bayladı Kitapları

21,00 ₺ %25
15,75 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789752864283
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 104
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 104
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.