Bir Gökkuşağı Projesi Solda Dün Bugün Yarın

Daniel Singer

Kitap Açıklaması

21. yüzyıla soldan bir düşünce köprüsü

Ünlü The Nation dergisinin Avrupa editörü olan Daniel Singer artık içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda solun, sosyalizmin kapitalist toplumu nasıl aşabileceğini tartışıyor. Vardığı sonuçlar ve önerdiği çözüm modelleri Türkiye'deki toplumsal muhalefet odaklarına çok yabancı değil, onun için kitabın adı Bir Gökkuşağı Projesi oldu.

"Şu anda günah çıkarma kabininde fısıldadığımız için" diyor, Singer ve devam ediyor; "bu kitabın eski ya da bir 'post' sosyalist değil ama düpedüz, tam bir sosyalist tarafından, üstelik sadece sosyalist dostlar, anarşistler ve ekolojistlerce okunmayacağı umuduyla yazıldığını itiraf etmeme izin verin. Çünkü bir anlamda çok tutkulu olsa bile, amacı çok basit: Şimdi amansızca ezilmiş olmakla birlikte, bir zamanlar oldukça yaygın olan bir inancı, yani kolektif siyasal eylem yoluyla toplumu yeniden şekillendirerek -evet, kendi hayatımızı- değiştirebileceğimiz inancını canlandırmak! Tarih, bugün, daha hızlı ilerlemektedir. Ama umut beraberinde yoldaşı olan tehlikeyi de getirir. Halkın büyüyen hoşnutsuzluğuna hızla ilerici çözümler sunmalıyız. Yoksa puslu havayı seven kurtlar pusuda beklemektedir."

Bu kitap, demokrasinin tek güvencesi olarak sunulan serbest piyasa ile insanlar arasındaki mümkün olan tek toplumsal ilişkiyi karın sağladığını vaaz eden egemen öğretiye karşı tutkulu bir tepkidir. Olanaklı bir alternatif üzerinde gerçek bir tartışma başlatmak ve bu arayış içinde kapitalist ufkun dışına yelken açmaya çalışmaktadır.Daniel Singer Kitapları

20,83 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789758337170
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 372
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 372
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.