Bir Hikayem Var

1950'li Yıllarda, İstanbul'da Kocamustafapaşa'da Yaşanan...

Erhan Bayladı

Kitap Açıklaması

Özlüyorum 50 yıl öncesini; çocukluğumu yaşadığım, 60'lı yılların hanımeli kokan sokaklarında büyüdüğüm İstanbul'u… İstanbul'umu özlüyorum.

Nerede göbekli Yedikule Marulu'nun, Langa Hıyarı'nın yetiştiği sur dibi bostanları? Saatlerce koşup bitiremediğimiz uçsuz bucaksız çayırlar nerede? Nerede o üstüne çıktığımızda Yeşilköy'deki uçakları görebildiğimiz ulu ceviz ağaçları, dut ağaçları?

Çirozluk uskumruyu, lakerdalık toriği barındıran denizi nerede? Korkmazdık denizlerine girmekten. Korkmazdık, çünkü koli basili nedir bilmezdik.

Çocukluğumun İstanbul'u; saftı, duruydu, temizdi. Bir çocuk gibi masumdu. Topaç çevrilir, misket, dokuztaş, körebe, mendil kapmaca, seksek oynanırdı sokaklarında. Varoşu başka, sayfiyesi bir başkaydı. Merter, Avcılar, Sefaköy ve daha niceleri yoktu. Ama Beyoğlu vardı...

Yine var, lakin sadece adı aynı, kendisi yok artık. Kaybolup gitti çocukluğumla...

Tramvaylar vardı, vatmanların kullandığı. Köprüsü yoktu ama zümrüt yeşili kıyıları vardı Boğaz'ın. Burnu düz otobüsler, kaptıkaçtılar, damalı taksiler, meydanlarda kollarıyla komut veren trafik polisleri vardı. Dubai'deki gibi kule benzeri apartmanları yoktu. Doğduğum ev gibi cumbalı, tek katlı, iki katlı ahşap evleri vardı.

Özlüyorum çayırları, bostanları, denizi ve o günkü Beyoğlu'nu. Yani çocukluğumun İstanbul'unu…Erhan Bayladı Kitapları

24,00 ₺ %25
18,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059898157
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 316
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 316
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.