Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Victor Hugo
12 kişi
Kidega'nın Bir İdam Mahkumunun Son Günü Kitap Yorumu
Bir idam mahkumunun son saatlerini anlatan insanın içinde derin izler bırakan bir kitap. Victor Hugo idam cezasını sert bir şekilde karşı çıktığı bu kitabı ilk olarak isimsiz yayımlanmıştır. Yazıldığı dönemde halkın idam cezalarını keyifli bir etkinlik olarak görüp meydanlara akın etmesine bir eleştiri, bunun topluma hiç bir faydası olmadığına yönelik bir açıklamasıdır. Psikolojik tahlilleriyle sizi hem idam mahkumunun hem de onu ölüme mahkum eden hakimin hisleriyle baş başa bırakıyor.

Kitap Açıklaması

Victor Hugo (1802-1885): Fransız edebiyatının en ünlü yazarlarından biri olan sanatçı, edebi ününü şiirleri ve oyunları ile kazandı. Romantik akımın en tanınmış adları arasında yer aldı. Toplumsal sorunlar ve politikayla yakından ilgilendi, 1848 ayaklanmalarının ardından Kurucu Meclis'e katıldı, daha sonra milletvekilliği yaptı, l'Evénement adlı bir gazete çıkardı. 1852'de Louis Bonaparte'ın imparatorluğunu ilan ettiği hükümet darbesine karşı çıktığı için sürgün edildi.

Cezası 1859'da sona erdi, fakat imparatorluk yıkılana kadar gönüllü olarak sürgünde kaldı, 1870'de Fransa'ya döndü. 1871'de Paris Komünü'nü desteklemese de komüncüleri savundu. Victor Hugo 1829 yılında yayımladığı Bir İdam Mahkûmunun Son Günü adlı romanıyla idam cezasına taviz vermez bir tavırla karşı çıktı. Klasik edebiyatın şaheserleri arasında yer alan Notre-Dame'ın Kamburu ve Sefiller adlı romanlarıyla dünya edebiyat tarihine geçti.Victor Hugo Kitapları

10,00 ₺ %40
6,00 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Le Dernier Jour D'un Condamne
ISBN: 9786053609902
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 92
Basım:
Ebat: 125x205 cm
Çevirmen: Volkan Yalçıntoklu
Editör: Ali Alkan İnal
Ağırlık: 140
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Gamze Yorulmaz (21.04.2020)

  İdama ve idam mahkumlarına hiç bu pencereden bakmamıştım. İnsanı etkisi altına alan ve üzerine düşündüren bir kitap

 • Çağlar Sehir (02.04.2020)

  İçinizi karartan bir atmosfere sahip

 • Emel Süleymanoğlu (06.05.2019)

  Ben kitabı, insanın iç dünyasında gerçekten derin izler bırakan bir kitap olarak değerlendiriyorum ve kesinlikle okunmasını tavsiye ediyorum.

 • İrem Tokgöz (09.04.2019)

  Kitabın adı bile konusuna dair detay veriyor aslında. Kitap uzun bir ön sözle başlıyor ama sabırla okumanızı tavsiye ederim. Kitap dönemin adalet sisteminden ve siyasi hayatından bir çok bilgi içermektedir. Yazar idama mahkum olan bir gencin neler hissedebileceğine dair ne kadar çok duygu varsa kaleme dökmüş, bir nevi mahkumun iç sesi olmuştur. Kısacası okunması gereken bir klasik olduğunu düşündüğümden herkese de tavsiye ederim.

 • Bora Tuğluk (07.11.2018)

  Victor Hugo’dan kısa sayılabilen ama okuyanda derin izler ve dünceler bırakan bir eser. Bir idam mahkumunun mahkumiyetinden, idam edilişine kadar geçen zamandaki iç dünyasını yansıtmaktadır. Ben okudum ve çok beğendim okumak isteyenlere de tavsiye edeceğim kitaplar arasında yer almaktadır.

 • Dağhan Bademci (29.10.2018)

  Bir idam mahkumunun, mahkumiyetinden, giyotinle idam edilişine kadar geçen zamandaki iç dünyasını yansıtan muhteşem bir kitap.

 • Emirhan Avan (28.08.2018)

  Kitabı okuduğunuzda kendinizi idam mahkumunun yerine koyacak ve son gününüzde ne yaparsınız diye düşüneceksinizdir.

 • Alp Eronat (27.08.2018)

  Kitabı okumaya başladığınızda kesinlikle şundan emin olabilirsiniz ki içinizde derin izler bırakacaktır. Keyifli okumalar dilerim.

 • Atakan Tekand (13.08.2018)

  Victor Hugo eserlerinden en çok beğendiğim kitabı olduğu için herkesin de okumasını tavsiye ederim.

 • Burcu Akgül (28.07.2018)

  Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından birinin kitabını okumak bana gerçekten de çok iyi geldi. Herkese gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirsiniz.

 • Rüya Nebioğlu (27.07.2018)

  Bir mahkumun son saatlerini anlatan bu kitap bence insanlara büyük dersler veriyor.

 • Efe Kılıççı (27.07.2018)

  İşlediği suçtan dolayı idama mahkûm edilen birinin kendisini idama götüren süreci aşırı detaya girmeden çok güzel bir şekilde anlatıyor.

 • Emel Balaban (10.07.2018)

  Victor Hugo'nun kitapları gerçekten de çok etkileyici özellikle Bir İdam Mahkumunun Son Günü kitabı bir insanın yaşayabileceği şeylerin en hafif şekilde bize yansıtılmasıdır. Kitaptaki karakterin işlediği suçtan dolayı idama mahkum edilmesi ve o süreci çok güzel bir şekilde anlatmış. Herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.

 • İrem Eliçin (05.07.2018)

  Gerçekten insanın hayatında derin izler bırakan bir kitap. Bir idam mahkumunun son günü adlı bu kitap psikolojik tahlillerde bulunmaktadır. Ben çok fazla etkilendiğimi söyleyebilirim.

 • Ebru Karabulut (03.07.2018)

  Klasiklere karşı ön yargılı biriyseniz eğer benim gibi asla aldanmayın Bir İdam Mahkumun Son günü kitabını severek okuyabilirsiniz.

 • Şahnur Dağdaş (25.05.2018)

  Victor Hugo’nun en beğendiğim kitabı. Klasikler gibi zor okunabilir bir yapıda değil. Merak uyandıran bir eseri Bir İdam Mahkumun Son Günü mesaj ve toplumsal bir eleştiri içerir.