Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Victor Hugo
1 kişi
Kidega'nın Bir İdam Mahkumunun Son Günü Kitap Yorumu
Bir idam mahkumunun son saatlerini anlatan insanın içinde derin izler bırakan bir kitap. Victor Hugo idam cezasını sert bir şekilde karşı çıktığı bu kitabı ilk olarak isimsiz yayımlanmıştır. Yazıldığı dönemde halkın idam cezalarını keyifli bir etkinlik olarak görüp meydanlara akın etmesine bir eleştiri, bunun topluma hiç bir faydası olmadığına yönelik bir açıklamasıdır. Psikolojik tahlilleriyle sizi hem idam mahkumunun hem de onu ölüme mahkum eden hakimin hisleriyle baş başa bırakıyor.

Kitap Açıklaması

Victor Hugo, 1829 yılında yayımlanan Bir İdam Mahkûmunun Son Günü’nü yazdığında 26 yaşındaydı. Genç yazar, ölüme mahkûm edilen bir insanın son gününü büyük bir ustalıkla anlatarak kamu vicdanını etkilemeyi ve idam cezasına karşı bir protesto hareketi başlatmayı amaçlamış, başarılı da olmuştur. Bugün dünyanın birçok ülkesinde idam cezası yürürlükten kaldırılmışsa, böylesi bir cezanın hem trajik hem de insanlık dışı yanını daha 19. yüzyılın ilk yarısında gözler önüne seren Hugo’nun bunda hiç de azımsanmayacak bir payı olsa gerek.

Şiirleri, oyunları, Sefiller ve Notre-Dame’ın Kamburu gibi yapıtlarıyla Romantik dönem Fransız edebiyatının en saygın yazarlarından biri olan Victor Hugo’nun bu romanının bir başka önemli özelliği de, bir tür “zihinsel otopsi” niteliği taşımasıdır.

Victor Hugo Kitapları
9,50 ₺ %32
6,46 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789750739163
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 160
Basım:
Ebat: 12,5x19,5 cm
Çevirmen: Erhan Büyükakıncı
Ağırlık: 160
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Burcu Kunt (24.10.2019)

    Heyecanla ve severek okuduğum bir kitap. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

  • Ece Çamdalı (23.01.2019)

    Sanırım bu hayatta insanlar için eşit olan bir şey varsa o da ölmektir. Victor Hugo ‘ da kitabında ölümün soğuk yüzünü bize çok başarılı bir şekilde göstermiş.