Bir Masumiyet Başyapıtı Muhammed

Mert Aslan

Kitap Açıklaması

İnsan Büyüklüğü Hangi Ölçüyle Ölçülürse Ölçünsün Acaba Ondan Daha Büyük Bir İnsan Bulunur Mu?
Lamartine

Bizi hiçlikten varlık dünyasına çıkaran, nimetleri ile kuşatan, ölümden sonrası için ise, dünya hayatında istemeden yüzleşmek zorunda olduğumuz temel varoluşsal acılarımızdan yaşlılık ve ölüme karşı, tümüyle somut bir yer olan "harikalar ülkesi" cennete değişmeyecek bir gençlik halinde yaşanacak tükenmeyecek bir ömür bağışlayarak kendisiyle birlikte sonsuzluğa eriştirmeyi vaat edip müjdelemiş olan Allah'I sevmek, insani bir standart olsa gerektir.

Peki ya O'nu sevmenin doğası ve mantığı nadir? O'nu sevmekle dünyevi bir varlığı sevmek birbiriyle karşılaştırılması sakıncalar içeren çok farklı durumlar mıdır?

Şaşırtıcıdır ki, duygusal ve evrensel anlamda Allah'I sevmekle, örneğin bir insana aşık olmak arasında hemen hemen hiç bir mantık karşılığı yoktur. Bir insana aşk ile tutulduğumuz sırada gösterdiğimiz tipik davranış bicimlerini sonsuz sevgi ve güzelliğin sahibi olan Yüce Dost'tan esirgemek, belki bizim en büyük yanılsamalarımızdan biridir. Buradan hareketle O'nu nasıl sevmemiz gerektiğini anladığımız zaman, tüm ilişkilerimiz daha yeşil ve dallarımız bahar çicekleri ile dolu olacaktır.

Aşık olma halinin doğası ve dışavurumları asla değişmez. Değişen, yalnızca aşkın nesnesidir...Mert Aslan Kitapları

Kitap Ayrıntıları
Türü: İslam
ISBN: 9786055577704
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 201
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 201
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.