Bir Serbest Piyasa Hikayesi: Jonathan Gullible’ın Maceraları

Ken Schoolland

Kitap Açıklaması

Jonathan'ın Rehber İlkeleri

Benim felsefem, kendi kendine ait olma ilkesine dayanır. İnsanın hayatı kendine aittir. Hiç kimse ya da hiçbir grup senin hayatına sahip değildir, sen de başkalarınınkine sahip olamazsın.

Hayatınızın hasatı mülkünüzdür; emeğinizin meyvesidir; zamanınızın, enerjinizin ve yeteneklerinizin ürünüdür. Gönüllü olarak mülk alışverişi yapan iki kişinin durumu hiç mübadele yapmayanlardan daha iyidir. Yeter ki yasal olarak bu kararı kendileri vermiş olsunlar.

Kendi hayatınızı, özgürlüğünüzü ve hakkıyla elde ettiğiniz mülklerinizi koruma hakkına sahipsiniz. Başkalarının hayatı, özgürlüğü veya mülklerine karşı zorbalık girişimlerinde bulunma hakkına sahip değilsiniz. Dolayısıyla başkalarını da sizin adınıza zorbalık yapmak için görevlendiremezsiniz.

Kendiniz için lider arama hakkına sahipsiniz, ancak başkalarına yöneticiler dayatma hakkınız yoktur. Memurlar nasıl seçilirse seçilsin, başkalarından daha yüksek hak veya iddiaları yoktur. Kendinizin sahip olmadığı hakları onlara veremezsiniz. Hayali unvanlara bakılmaksızın memurların öldürme, köleleştirme veya çalma hakları yoktur.

Kendi hayatınıza kendiniz sahip olduğunuzdan, hayatınızdan kendiniz sorumlusunuzdur. Kendi değerlerinize dayanan kendi hedeflerinizi seçersiniz. Başarı ve başarısızlık, öğrenmek ve büyümek için gerekli unsurlardır.

Başkalarının adına yaptığınız eylemler, veya başkalarının sizin adınıza yaptığı eylemler, ancak gönüllü, ortaklaşa bir fikirden çıktığında erdemlidir. Zira erdem, özgür seçim varsa var olabilir.

İşte bu, gerçek özgür bir toplumun temelidir. Bu, sadece insan hareketinin en pratik ve ilgili temeli değil, aynı zamanda en etik yönüdür.

 Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756201244
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 197
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 197
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.