Bir Türk Dostu ve Mevlana Hayranı Muhammed İkbal

Cevdet Kılıç

Kitap Açıklaması

20. yüzyıl'ın modern dünyası İkbal'i, İslam düşüncesinin hem teorisyeni hem de pratiğin uygulayıcısı olarak karşımıza çıkarmıştı. 21. yüzyılda ise onun fikirleri ve siyasi düşünceleri İslam toplumlarının yeniden yapılanmaları ve dünya üzerinde saygın bir yer edinmeleri için bir ışık olabilir mi?

İkbal'in fikirlerindeki canlılık ve dinamizm, güçlü bir Allah inancı ve Mevlana'nın rehberliği bu soruya cevap verir niteliktedir. Çünkü bakışları tek taraflı değil, bir yandan Batı düşüncesi öbür yandan İslam ve özellikle tasavvuf düşüncesi kendisine rehberlik eden iki önemli ana koldur. Bu tüzden İkbal'in inancı, yalnız vicdanlarda sıkışıp kalan bir iman değil, hayatın tüm alanlarına canlılık ve dinamizm aşılayan bir imandır. Bu hususlar onun felsefi serüvenidir. Onun serüvenini Benlik/Ego, İnsan-ı kamil ve Aşk üçgeninde okuyacaksınız. İkbal'in siyasi düşünceleri 21. yüzyılda müslüman toplumlarının problemlerine ışık tutabilir mi? 

Eserde onun siyasi düşüncelerine de yer verilmiştir. İkbal, yalnızca sömürü durumunda bulunan Hindistan topraklarında Müslümanların bağımsızlığa giden yollarını adımlamaları değil, tıpkı Türk milletinin milli mücadelesinde olduğu gibi, İslam dünaysında sömürgelikten ve işgalden kurtulmaya çalışan Müslüman devletlerine de bir model olmuştur. 21. Yüzyılda İslam toplumlarında yaşanan idari ve sosyal değişikliklerde onun fikirlerinin ve sunduğu çözüm önerilerinin önemli bir yer tuttuğunu göreceksiniz.

Cevdet Kılıç Kitapları
15,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055482718
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 212
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.