Kitap Açıklaması

Birinci Meclis kitabı, genel geçer bilgiler ya da yorumlarla yetinme niyetinde olmayan okuyucu kitlesine seslenmeyi hedefliyor. Okurlar, geçmişte kaldığını düşündüğü bazı sıcak meselelerin bugünün konularını ve meselelerini oluşturmaya devam edegeldiğini, belki de biraz hayretle fark edecektir.

Döneme ilişkin son derece ilginç fotoğraflar eşliğinde yayımlanan kitap, sadece tarihe ilişkin bir metin değil, aksine, bugünün karmaşık sorunlarının tarihsel arka planına uzatılmış "küçük bir dal" niteliğindedir. Eser, Birinci Meclis'in ne kadar büyük ve önemli bir görev üstlendiğinin özellikle yeni nesillere bir kez daha hatırlatılması olarak kabul edilmelidir. Unutulmamalıdır ki "Birinci Meclis'te yer alanlar, Cumhuriyet'i ilan etmedilerse de, fiilen bir Cumhuriyet kurmuş oldular".

Kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, konunun uzmanı akademisyenler, Birinci Meclis'in ve dönemin değişik konularını ve sorunlarını farklı bakış açıları ile inceliyorlar. İkinci bölüm, dönemin tanıklığını üstlenen değişik anılardan oluşuyor. Bu bölümde anıları yer alanlar: Yunus Nadi, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Grace M. Ellison, Halide Edip Adıvar, Cemil S. Bozok, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Asım Gündüz, Kazım Özalp, Ali İhsan Sabis, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, İsmet İnönü, Samet Ağaoğlu. Son bölümde, TBMM Gizli Celse Zabıtları'ndan derlenmiş bir seçki yer alıyor.60,00 ₺ %15
51,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789758362003
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 483
Ebat: 32x35 cm
Ağırlık: 483
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.