Biz İnsanlar

Moiz Kohen

Kitap Açıklaması

Doğa ecdadımızı zeki varlıklar olmaya yönlendirdi. Öyle de olduk. Zekâ arttıkça beynimizin volümü de arttı. Tarih boyunca insanlar durmadan yenilikler, ilerlemeler, buluşlar peşinde oldular ve bu güne geldiler. Şüphesiz bu buluş ve ilerlemeler insanlığa büyük hizmetlerdir. Ama aynı zamanda birbirlerine karşı olan, kavga eden, harp eden insanların çok faydalandıkları hususlardır. Günümüzde büyük kudretler silah teknolojisinde büyük yarış içindedir.

Bugünün insanları genelde tarihten gelen alışkanlıklarla kavgacıdır. Bu şu demektir. Kendisine uymayan kimselere, kümelere, durumlara karşıdır. Bunlara karşı kavga eder. Bu kavgasında haklılık, vicdan, adalet gözetmez, kudreti varsa haşindir. Ecdadı 40.000 yıldan beri, yani Antik zamanlarda Kent Krallıklarından beri öyle yapmıştır. Saldırı insan karakteri olarak benimsenmiş bulunuyor. Düzeltilmesi mümkün değildir. Bunun içindir ki çok sık saldırı, şiddet, öldürme, katliam haberleriyle karşılaşıyoruz.

Aydınlanma çağında bilginlerin gösterdiği realiteler, zamanın etkili kimseleri, yani insanları motive etmekte kabiliyetli idarecileri tarafından benimsenmiş olsalardı insanlar o kadar büyük ıstırap çekmezlerdi ve herhalde daha az kavgacı olurdu.

13,89 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059977135
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 76
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 76
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.