Kitap Açıklaması

1983 yılında bir grup Gürcü genç, uçak kaçırma ve bu yolla Türkiye üzerinden Amerikaya gitme girişiminde bulundu. Ancak eylem başarısızlıkla sonuçlandı. Uçağa düzenlenen bir operasyonla her şey sona erdiğinde, uçuş ekibinden, yolculardan ve eylemcilerden bazıları öldürülmüştü. Hayatta kalan eylemciler kendilerini acımasız bir yargılama sürecinin içinde buldular. Terör suçuyla yargılanan gençler ve eyleme katılmamış bir arkadaşları kurşuna dizildi.

Türkiyede bir kuşağın yaşadığı travmanın hesabının henüz sorgulanamadığı 1980lerde Sovyet Gürcistanında bir grup gencin kalkıştığı eylemin sonuçları komşu ülkede bugün de trajedi olarak anılmakta, o gençlerin sıradan terör suçlusu mu yoksa kahraman mı oldukları hâlâ tartışılmaktadır.

Dato Turaşvili, Blucinliler adlı romanında, iki kutuplu dünyanın çatırdamaya başladığı yıllarda yaşanmış bu trajediyi anlatıyor, isyanını Sovyetler Birliğinde yasaklanmış olan blucini giyerek ifade eden Gürcü gençliğinin sisteme itirazlarını ele alıyor.

Dato Turaşvili, 10 Mayıs 1966da Tifliste doğdu. İlk romanı 1988de yayımlandı. Cinsebis Taoba (Blucinliler) adlı romanı 2001de basıldı. Roman Gürcistanda uzun süre en çok satan kitap oldu. Blucinliler, Türkçe dışında beş dile daha çevrildi. Romanın yanı sıra, tiyatro oyunları ve film senaryoları kaleme alan Turaşvilinin bugüne değin on dört kitabı yayımlandı.11,11 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054484089
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 184
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.