Boğaz’da On Yıl

Boğaziçi Üniversitesi ve Ben

Ergün Toğrol

Kitap Açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi'nin tarihini 1863'te kurulan Robert College'e dayandırmak mümkündür. Robert College, Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan yükseköğretim kurumudur. Önceleri yabancı dilde öğretim tutulmamış öğrenci sayısı az olmuş: daha sonra okul genel bir beğeni kazanmış, öğrenci sayısı artmıştır.
Robert College'e üniversite statüsü verilmesi çalışmaları 1955 yılında başlamış, nihayet, 10 Eylül 1971 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi kurulmuş, Rektörlüğüne Prof. Dr. Aptullah Kuran getirilmişti.

4 Eylül 1981'de kabul edilen 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, Türkiye'deki bütün üniversiteler ile birlikte, Boğaziçi Üniversitesi için de yeni bir sistem ve yeni olanaklar getirmiştir.

1982'de yapılan düzenleme ile Boğaziçi Üniversitesi'nde 4 Fakülte, 2 Yüksekokul, 6 Enstitü kuruldu. Öğretim dili İngilizce olarak muhafaza edildi. Temmuz 1992 tarihinde Üniversitedeki Öğretim Üyelerinin sayısı 226'ya erişti, bunların %47'si profesördü. Boğaziçi Üniversitesi'nde eğitim-öğretimin iki önemli yönünü vurgulamakta yarar vardır. Bunlardan birincisi, ders seçebilme olanağından kaynaklanan program esnekliği, diğeri, öğrenciler ve öğretim üyeleri arasında kurulabilen diyalogdur.

Anlatılan on yıllık dönemde öğrenci sayılarının sınırlanmasından çok, Üniversitenin kaynaklarının iyi kullanılarak, Üniversite'nin, toplumda saygınlık kazandıracak bir büyüklüğe getirilmesi amaçlanıyordu.

1982'den başlanarak Üniversite'ye yeni bina ve araziler kazandırılmıştır. Bu çerçevede, Güney Kampüs'ün tarihi karakterini bozmadan, Bebek Kapı yanında Olimpik Yüzme Havuzu inşa edilmiştir. Uçaksavar Kampüsü kurulmuş, spor tesisi inşa edilmiştir. Kilyos'ta 700 m. sahil şeridine sahip bir arazinin Üniversitece tahsisi sağlanmış, bu geniş saha, eğitim-öğretim ve spor etkinlikleri için kullanılmaya başlanılmıştır. Her yıl tekrarlanan uluslararası spor bayramları ve öğrenci kulüplerinin çalışmaları ile yoğun bir kampüs yaşamını gerçekleşmiştir. Erişilen bu seviye ile, Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye'nin en mükemmel yükseköğretim kurumlarından birisi olarak en yetenekli öğrencileri çekmektedir.Ergün Toğrol Kitapları

35,00 ₺ %30
24,50 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000097847
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 365
Basım:
Ebat: 16x23,5 cm
Ağırlık: 400
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.