Bölgesel İktisat

Teori, Politika ve Uygulama

Ş. Mustafa Ersungur

Kitap Açıklaması

Günümüzde, dünyanın önemli problemlerinden birisi, ülkeler arasında ekonomik gelişme açısından oluşan farklılıklardır. Dolayısıyla, bu gün Birleşmiş Milletlere üye olan iki yüz civarında ülkenin yüzden fazlası az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke olarak nitelendirilmektedir. Ülkeler arasında görülen gelişme farklılıkları aşağı yukarı her ülkenin yapısında farklı yoğunlukta da olsa vardır. Yani, gelişmiş gelişmemiş ülke sınıflandırmasına benzer yapı, hemen her ülkenin bölgeleri arasında az veya çok ekonomik gelişme farklılıkları şeklinde de kendini göstermektedir.

Sanayileşme hareketiyle birlikte ekonomik gelişme süreci içine giren ülkeler yatırımların hangi sektörlere ve hangi yörelere yapılacağını piyasa güçlerine bırakmışlardı. Ancak, son zamanlarda bölgeler arasındaki aşırı farklılaşma ve bunun ortaya çıkardığı sosyo-ekonomik sorunlar, piyasanın tek başına, üretim kapasitesinin doğal kaynaklar üzerindeki dağılımını ayarlamasının sakıncası olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Günümüz dünyasında küreselleşme ile birlikte, yenilik temelli ekonomik büyümenin kritik noktası olarak bölgelerin önemi giderek artmaktadır. Yeni nesil bölgesel kalkınma anlayışında bölgeler, öğrenme, bilgi oluşumu ve yenilik konusunda temel nokta olarak görülmektedir. Bölgesel politikaların yeniden gözden geçirilmesi ve yeni nesil bölgesel politikaların giderek önem kazanmasında, küresel ekonomide ulusal rekabetçiliğin kaynağı olarak bölgesel ekonomilerin önem kazanmasının ve başarılı örneklerin gün geçtikçe artmasının büyük rolü bulunmaktadır.32,41 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055339593
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 464
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 464
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.