Kitap Açıklaması

Neredeyse her özelliğiyle daha önce tribünlerde görülmemişi ortaya koyan Boz Baykuşlar'ın temelindeki değerler, kuruluş aşaması, nasıl bu denli ses getiren bir oluşum haline geldiği ve kamuoyunca bilinen eylemlerinin arka planını bu kitapta detaylarıyla bulabilirsiniz.

Genel olarak Boz Baykuşlar'ın 2 senelik serüveninin hikayesi ve tribüncülük olgusuna bakışlarını içeren bu kitapta, grupla ilgili akla gelen en genel soruların da yanıtlarını bulabilirsiniz. "Neden baykuş?" "Siz gerçekten İstanbul BBSK'yı destekliyor musunuz yoksa işin makarasında mısınız?" "O pankartlar nasıl ortaya çıkıyor?" "Grubun harcamaları ne şekilde karşılanıyor?" Ayrıca Türkiye'deki taraftar grupları ve Boz Baykuşlar arasındaki taraftarlık algısı farklarını anlama konusunda Türkiye'deki önde gelen bir çok takımın tribün gruplarının üyelerinden alınan kendi taraftarlık bakışlarını anlattıkları yazıları da derlenmiştir.

Boz Baykuşlar'ın çıkışını ve tribündeki varlığını, Brecht'in yabancılaştırma efektine benzetiyorum. Onlar da futbol sahnesinde aynı işi yapıyorlar. Manyaklaşmayın, fazla ciddiyetin lüzumu yok, eğleniyoruz işte neticede, demeye getiriyorlar. Futbolun kağşamış klişelerini tiye alan sloganlar üretiyorlar.
Tanıl Bora
Yazar

Boz Baykuşlar'ın ne kadar akılcı ve ne kadar orijinal olduğu konusunda herkes hemfikir
Uğur Meleke
Futbol Yorumcusu

Bugün başka türlü bir futbol kültürünün izlerini arıyorsak, onların sesine kulak vermek zorundayız.
Bağış Erten
Spor YazarıKitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054685851
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 176
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 176
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.