Bülbülü Öldürmek

Harper Lee
4 kişi
Kidega'nın Bülbülü Öldürmek Kitap Yorumu
1930'ların Alabama'sında geçen kitapta avukat bir baba, ahlaki ve insani değerlerle yetiştirdiği çocukları, iftiraya uğrayan bir zenci ve kasaba halkının öyküsü anlatılıyor. Irkçılığın, eşitsizliğin, güçsüzün yaftalanmasının bir çocuk gözünden sunulan öyküsünde yazar bizleri öz eleştiri yapmaya mecbur bırakıyor. Ön yargılarımızı tokat gibi yüzümüze çarpan eser, aldığı Pulitzer ödülünü sonuna kadar hak ediyor.

Kitap Açıklaması

1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek Amerika'nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch'in gözünden anlatıyor. Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout'un büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor. Bir "zenci"nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Etkileyici gerçekliğiyle ürperten,

"insani" vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman, Ülker İnce çevirisiyle tekrar Türkçede.

"İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır."Harper Lee Kitapları

24,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Roman
Orijinal Başlık: To Kill a Mockingbird
ISBN: 9789755706849
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 355
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Çevirmen: Ülker İnce
Ağırlık: 355
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Gürcan Eyidoğan (12.07.2019)

    Yer yer yürek burkan, yer yer çocukluğumuza sürükleyen akıcı bir hikaye. Scout'un gözünden bir devire tanıklık ettik. Böyle kitapları en geç lisede okumak gerekiyor. O yaşlarda bu bilinçte olmuyoruz. Eğitim sistemimiz bunu zorunlu kılsa keşke.