Bulut Bilişimde Kişisel Verilerin Korunması

Armağan Ebru Bozkurt Yüksel

Kitap Açıklaması

Bu çalışmanın konusunu buluttaki kişisel verilerin korunması oluşturmaktadır.

Bulut bilişime güvenin artırılması için güvenlik ve gizliliğin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Bulutta depolanan verilerin silinebilmesi, depolanan verilerin diğer bulutlar arasında transferi, verilere erişimde kullanıcılara sağlanacak daha fazla kontrol sağlayacak uygulama ve hizmetlerin olması gerektiği de Avrupa Komisyonumun ha¬zırlattırdığı araştırma raporlarında belirtilmektedir.

Bu çalışmada öncelikle bulut bilişim teknolojisi ile ilgili genel bilgi verilmiştir. Daha sonra kişisel verilerin korunması ile ilgili düzenlemelere ve bulutta hangi verilerin kişisel veri teşkil edeceğine değinilmiştir. Çalışmanın devamında bulut bilişimde aktörler ve bunların hukuki sorumluluklarına yer verilmiştir. Son olarak buluttaki verilerin gizliliği ve güvenliği konusu ele alınmıştır.

Açıklamalarda Avrupa Birliği'nde halen yürürlükte olan Veri Koruma Direktifi ve ülkemizde 24.03.2016 tarihinde kabul edilen Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'ndaki düzenlemeler temel alınmıştır. Çalışmada Aralık 2015 tarihinde Avrupa Birliği Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu'nun metni üzerinde anlaştığı ve Avrupa Birliği Parlamentosu'nun 14 Nisan 2016 tarihinde onayladığı Genel Veri Koruma Tüzüğü'ne de değinilmiştir.Armağan Ebru Bozkurt Yüksel Kitapları

41,67 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786050501148
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 224
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 224
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.