Bütün Hikayeleri: Edgar Allan Poe (Ciltli) - Nantucketlı Arthur Gordon Pym'in Öyküsü

Edgar Allan Poe
6 kişi
Kidega'nın Bütün Hikayeleri: Edgar Allan Poe (Ciltli) - Nantucketlı Arthur Gordon Pym'in Öyküsü Kitap Yorumu
Gotik edebiyatın en önemli ismi Poe gerilim ve korku hikayeciliğine yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Edebi değeri yüksek aynı zamanda tekdüzelikten uzak birbirinden akıcı hikayeleri tek kitapta okuyucu ile buluşuyor. Bu kitabın yanında, güldürü ögeleri kullanırken dahi kendine has karanlık tarzından ödün vermeyen Edgar Allen Poe'nun yayımlanmış tek romanı olan Nantucketlı Arthur Gordon hediye olarak kitapseverlerin oluyor.

Kitap Açıklaması

Setin İçindekiler:


Bütün Hikayeleri: Edgar Allan Poe

Charles Dickens, şu anda önümde duran bir notta, "Barnaby Rudge"ın mekanikliği üstüne vaktiyle yaptığım bir incelemeye gönderme yaparak, "Bu arada, Godwin'in 'Caleb Williams'ı geriye dönerek yazdığını biliyor muydunuz? Önce kahramanını bir dizi güçlüğü bulaştırmış, ikinci cildi yazmış ve ardından, ilk defa olarak, neyin neden yapıldığını açıklayan bir çerçeve içinde onu aramıştır," diyor. Bunun, Godwin'in tam yazma biçimi olduğunu düşünemem aslında kendisinin açıkça belirttiği şey de Mr. Dickens'ın düşüncesiyle tamamiyle uyumlu değildir - "Caleb Williams"ın yazarı az çok benzer bir süreçten elde edilebilecek yararı görmemesi olanaksız olacak derecede iyi bir sanatçıydı. Kaleme herhangi bir şeye girişmeden önce, adına yaraşır her olay örgüsünün özenle denouement'ı sürekli göz önünde tutulursa, olayları, özellikle de her noktada edayı (tone) niyetin gelişimine uygun kılarak, olay örgüsüne kaçınılmaz sonuç veya nedenlilik havasını verebiliriz.


Nantucketlı Arthur Gordon Pym'in Öyküsü

“Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü, Poe’nun yazdığı en büyük eserdir.”

-Jorge Luis Borges
 
Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü, genç ve maceraperest Arthur Gordon Pym’in arkadaşı Augustus’la kaçak olarak bindiği Grampus isimli gemiyle güney denizlerine yaptığı yolculuğu anlatır. Gemide çıkan isyandan sonra Arthur ve arkadaşları hayatta kalmak için yamyamlık, açlık ve kötü hava koşullarına karşı mücadele eder. 
 
Edgar Allan Poe’nun yayımlanmış tek romanı ve en dikkat çeken eserlerinden olan Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü, Herman Melville’in Moby Dick, H.P. Lovecraft’ın Delililiğin Dağlarında kitaplarına esin kaynağı olmuş, Jules Verne ise romanın devamını Buzlar Sfenksi adıyla kaleme almıştır.  

Edgar Allan Poe Kitapları
103,00 ₺ %35
66,95 ₺
1 günde kargoda
Kargo Bedava Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 1473756484651
Boyut: Normal
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Ebru KÜTÜKCÜ (02.09.2019)

    tam bir efsane...kitaplığımdaki yerini aldı...