Büyük Ortadoğu ve Sosyalist Strateji

"Büyük Ortadoğu Projesi'ne Karşı İşçi Sınıf'ının ve Halkın Stratejisi Ne Olmalıdır" Sempozyumu

Ragıp Zarakolu, Haluk Gerger, Demir Küçükaydın, Ertuğrul Kürkçü

Kitap Açıklaması

"ABD'nin onlarca yıl sürecek bir savaş dediği bu bir tek dünya imparatorluğu kurma savaşı karşısında sol diye bilinen işçi ve sosyalist hareketin yazını incelenirse, bir strateji tartışmasının neredeyse hiç bulunmadığı görülür. bütün yazın neredeyse ABD'nin tutarsızlıklarını, planlarının iç yüzünü vs. açıklamaya yöneliktir. ABD'yi uluslar arası hukuku çiğnemekle veya birleşmiş milletleri dinlememekle eleştirmenin, aslında sorunu ABD veya diğer emperyalist ülkeler açısından tartışmak anlamına geldiği bile unutulmuştur.

Hatta en muhalif bilenenler bile neredeyse ABD'ye böyle davranmasının kendi lehine olmayacağını anlatan, akıl verir bir üslupla yazmaktadırlar.

Bütünsel bir strateji yokluğunda ABD'nin gerçek niyet ve saiklerini açıklamanın ve ifşa etmenin, onun ne kadar kötü ve dünya halklarının düşmanı oludğunu göstermenin kendisi gizli oralark, biricik stratejinin gerçekleri açıklamak olduğu varsayımını içerir. Halbuki ABD'nin niyetlerinin ve kendisinin ne olduğu hiç de bilinmez değildir. Bütün bu yazın, ABD'nin planlarına karşı aslında gerçekleri açıklama gibi bir acınacak bir stratejiden başka silahmı olmadığını itiraf etmek demektir.

İşte en azından bu sefil duruma son verebilmek için, gerçek bir strateji tartışması başlatabilmek için, küçük bir başlangıç olmaktır bu  kitabın amacı"Ragıp Zarakolu Kitapları

Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756204002
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 196
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 158
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.