Çağdaş Siyaset Sosyolojisi

Kate Nash

Kitap Açıklaması

"Siyasetin günümüzdeki halinin Kate Nash'ın Çağdaş Siyasal Sosyolojisinden daha güncel ve eleştirel bir derlemesini bulamazsınız."

- Steven Seidman, New York State University, Albany.

Bu gözde kitabın ikinci baskısı çağdaş siyasal sosyolojideki gelişmelere özellikle küreselleşme üzerine hızla büyüyen literatüre dair tamamıyla gözden geçirilmiş ve güncellenmiş bir giriş niteliğindedir. Çağdaş siyaseti anlamak için kültürel anlamların rekabetine ve bunun sosyal eylemin toplumsal yapılandırılmasına ve demokratikleştirilmesine etkilerine karşı ne şekilde bir duyarlılık göstereceğimize dair düşünceler kitap boyunca değerlendirmektedir.

Kitap baştan sona sosyolojik araştırmanın en temel alanlarına odaklanmaktadır. İktidar ve siyasetin tanımları; küreselleşmenin küresel yönetişim; devletin dönüşümü, medya ve siyasal cemaati içeren makro teorileri; toplumsal hareketlere dair son çalışmalar; vatandaşlık, refah ve yoksulluğun daha geniş bir tartışmasını içeren eşitlik ve "farklılık" siyaseti üzerine güncellenmiş bölümlerden oluşmaktadır. Hakeza küresel bir bağlamda demokrasi, demokratikleşme ve çevrecilik üzerine yeni bir bölüm ilave edilmiştir.

Tüm bunların ötesinde kitap sosyoloji ve siayset öğrencilerine kendileri adına karar vermek ve anlamak için yeni gereçler sunacak şekilde çağdaş siyasette son zamanlarda yeniden sergilenen temel bir tartışmanın, küreselleşmenin ne şekilde hem emperyalizm ile bağlantılı olduğunu ama aynı zamanda demokrasi, barış ve insan haklarına saygı için yeni olasılıklar sunduğunun, hatlarını döşemektedir.

Kate Nash Londra Üniversitesi Küresel Medya ve Demokrasi Araştırmaları Merkezi'nin eş başkanı ve Yale Üniversitesi Kültürel Sosyoloji Merkezi bilim kurulu üyesidir. Transnationalizing Public Sphere'in Nancy Fraser ile Wiley-Blackwell Compation to Political Sociology'in Edwin Amenta ve Alan Scott ile birlikte yazarlığını yapmıştır.

Hayrettin Özler, Sheffield Hallam Üniversitesi'nden MBA, Strathclyde Üniversitesi'nden siyaset bilimi alanında doktora derecesi almıştır. Halen Dumlupınar Üniversitesi İİBF Kamu YÖnetimi Bölümü öğretim üyesidir.37,00 ₺ %10
33,30 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055145668
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 265
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Çevirmen: Hayrettin Özler
Ağırlık: 319
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.