Çalışma Hayatında Esnek Çalışma Uygulamaları

Lütfi İnciroğlu

Kitap Açıklaması

Küresel ekonominin hüküm sürdüğü dünyamızda, yaşanan ekonomik krizler ve salgın hastalıklar (sars, mers, ebola ve koronavirüs gibi), nedeniyle istihdamda ciddi daralmalar meydana gelmekte ve ortaya çıkan işsizlik sorunu yapısal bir hale gelerek, sosyal yapıyı olumsuz yönde etkilemektedir. Yeni tip koronavirüsün neden olduğu Covid-19 salgını küresel ekonomiyi tehdit etmeye başladığından beri sıklıkla tekrar edilen bir cümle var: "Dünya asla eskisi gibi olmayacak". Bu salgının daha ne kadar süreceği, önlemlerin nasıl bir değişim göstereceği ve salgın sonrası ekonomilerin, politikaların, üretim mekanizmalarının, işletmelerin, istihdamın ve insan davranışlarının nasıl değişim ve dönüşüm göstereceği gibi çok bilinmeyenli bir denkleme dönüşmüş durumdadır.

Covid-19 salgın hastalığının iş piyasalarına ve işletmelere dolayısıyla istihdama olumsuz etkisiyle, işsiz kalan milyonlarca kişinin istihdamda tutulması için, işletmelerin üretime devam etmesine acil gereksinim vardır. Bu kapsamda, iş piyasalarının ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yeni çalışma tür ve biçimlerine duyulan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Pandemi nedeniyle kapanan ya da çalışma süreleri azaltılan işletmelerde mal ve hizmet üretimine devam edilmesi için işyerinin dışında, uzaktan (evde-tele) çalışma yoluyla iş ilişkilerinin devam ettirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Uluslararası piyasalara ayak uydurmak, işletmeleri ayakta tutmak ve istihdamı korumak amacıyla klasik çalışma yöntemleri yerine bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanarak, uzaktan (evde-tele) gibi çalışma biçimlerine yönelmek şu aşamada doğru bir yöntem olarak görülmektedir. Nitekim, yaşanmakta olan pandemi nedeniyle İş Kanunu'nda yer alan, mesleki anlamda geçici iş ilişkisi, uzaktan (evde-tele) çalışma, kısa çalışma, denkleştirme uygulamaları, telafi çalışması gibi esnek çalışma tür ve biçimleri iş ilişkilerinde önem kazanmıştır.

Çalışma hayatının dinamik yapısına ve değişime uyum sağlamak ve günceli takip etmek için biz de son yaşanan ekonomik krizler ve salgın hastalıklar döneminde, iş ilişkilerinde yaşanmakta olan sorunların çözümüne katkı olması amacıyla, güncel Yargıtay kararları ve öğretide geliştirilen görüşler ışığında, iş mevzuatındaki esnek çalışma uygulamalarını güncelleyerek bu baskıda sizlere takdim etmeyi uygun bulduk. Kitabın, çalışma hayatına yararlı olmasını diliyorum.

 Lütfi İnciroğlu Kitapları

78,00 ₺
Tedarik Süresi: 4 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053158288
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 248
Basım:
Ebat: 16x23 cm
Ağırlık: 248
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.