Çanakkale Bir Ulusun Yaşam Savaşı

Mustafa Karaca

Kitap Açıklaması

Tarihçiler, Çanakkale Savaşları için "Son Centilmenler Savaşı" demişlerdir. Çanakkale'de Doğu ve Batı iki defa karşı karşıya geldiler. Birincisini; yani Truva Savaşları'nı kazanan Batı oldu; dolayısıyla da savaşın destanını onlar yazdı. İkinci savaş Anadolu'nun yani Doğu'nun zaferiyle sonuçlandı ve tüm dünyaya "Çanakkale geçilmez" cümlesini öğretti. Çanakkale Savaşları, dünya savaş tarihinin benzersiz örneklerinden biri olması yanı sıra, sonuçları bakımından Türkiye ve dünya tarihi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Çanakkale, I. Dünya Savaşı'na ciddi etkiler yapmış, savaşın uzamasına neden olmuş ve Rusya'daki Ekim Devrimi'nin gerçekleşmesini sağlayarak Rusya'nın savaştan çekilmesine yol açmıştır. Çanakkale Savaşları, ilgili bütün ulusları derinden etkilemiştir.

Dünya tarihinde hiçbir savaş hakkında bu kadar çok efsane üretilmemiştir. Norfolk Taburu'nun yere inen bulutlar içinde kaybolması, bu savaşta Türk Ordusu'nun 250.000 şehit vermesi, yeşil sarıklıların savaşa katılması, 57. Alay sancağının Avustralya'da bir savaş müzesinde bulunması bunlara birkaç örnektir.

Bu savaşta İtilaf Devletleri subaylarının bile takdirini toplayarak yıldızı parlayan Mustafa Kemal, Türk Kurtuluş Savaşı'nda milletine önderlik edecek ve savaş sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı olacaktır. Onun içindir ki Mustafa Kemal'in Selanik'ten başlayıp Atatürk oluşuna dek geçen askeri ve siyasi kariyerinde, Çanakkale çok önemli bir dönemeç olmuştur.

Bu kitap, Çanakkale Savaşı'nda yaşananları siz okurlarımıza tarafsız bir bakış açısıyla sunmaktadır. Keyifli okumalar...

 

Mustafa Karaca Kitapları
12,96 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789944174589
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 320
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 320
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.