Cavid Bey ve Ulum- i İktisadiye ve İçtimaiye Mecmuası

Deniz Karaman

Kitap Açıklaması

Liberalizm bu ülkede hiç meyve vermemiş midir? Liberalizmin teorisi hakkında bir şeyler öğrenmek için gitmeniz gereken veya gidebileceğimiz yegane edres Batı mıdır?

Hukuk devleti, piyasa ekonomisi, insan hakları gibi kavram ve kurumların Türkiye'yi ve bu ülkenin insanını ilgilendiren tarafları yok mudur? Bunlar ve benzerleri liberallerin çok sık karşılaştığı sorulardır. Çoğu kimsenin zannetiğinin aksine, liberalizmin bir fikir geleneği olarak ülkemizde yüzelli yılı aşan bir geçmişi vardır. Türkiye önemli liberal yazarlar yetiştirmiştir. Bu yazarlar çok yararlı eserler kaleme almış, ufuk açıcı çalışmalar yapmışlardır. Günümüz liberallerinin gündeminde yer alan konuların çoğu, onların eserlerinde ve faaliyetlerinde ele alınmıştır.

Cavid Bey bu yazarlardan biridir. Cavid Bey Türkiye'nin liberal fikir akımının öncülerinden biridir. Bu çalışma bu gerçeğin bir yansımasıdır. Deniz Karaman'ın titiz gayretleriyle hazırlanan bu eserde önce Karaman'ın kaleminden Cavid Bey'in yayınladığı Ulûm-ı İktisadiye ve İçtimaiye Mecmuası'ndaki çalışmalarının genel bir tablosu çizilmekte, ardından Cavid Bey'in söz konusu dergideki yazıları bugünkü harflere uyarlanmış şekliyle verilmektedir. Bu eser sadece Cavid Bey'in liberal çizgisine yakın olanlar için değil, Türk fikir tarihine meraklı olanlar için de son derece yararlı bir kaynaktır.

 Deniz Karaman Kitapları

13,89 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756877302
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 476
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 476
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.