Celaleddin Ed-Devvani

Ahlaki , Siyasi , Felsefi , Tasavvufi ve Kelami Görüşleri

Mustafa Akman

Kitap Açıklaması

19. yüzyılda yaşayan Celaleddin Devvani , yaşadığı dönemin önemli simalarıdnan biridir. Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletleri zamanında siyasette önemli vazifeler deruhte etmesinin yanı sıra uzun süre medrese mollaığı da yapmıştır. Onun , Osmanlı medrese geleneğinde ve aynı zamanda Osmanlı zihin yapısında ve bu zihni sonrakilere taşıma noktasında mühinm bir misyonu olmuştur. Bu anlamda Devvani , kültür tarihimize , yazdığı eserlerin yanı sıra ahkali , siyasi , felsefi , tasavvufi ve kelami görüşleriyle de kayda değer katkılarda bulunmuş önemli bir şahsiyettir.

19.yüzyıl İslam felsefi geleneğini , kendinden sonraki nesillere aktarmada önemli bir mütefekkir olan Devvani'nin ahlak ve siyasetle ilgili üdşünceleri dikkate alındığında , her ikisinde de felsefi tasavvufun önemli ölçüde etkili olduğu görülür. O , ameli ve nazari olarak tasavvufla ilgilenmiş ve benimsediği vahdet-i vücud görüşünü eserlerinde savunmuştur.

Eserlerinin vefatından önce Osmanlı topraklarında da tanınması , henüz hayatta iken şöhretinin yayıldığını göstermektedir. Bu şöhreti sebebiyle çeşitli İslam ülkelerinden pek çok talebe kendisinden ilim tahsil etmiş ve daha sonra bu öğrenciler vasıtasıyla oldukça geniş bir " Devvani Ekolü " oluşmuştur.

" Celaleddin Devvani'nin Kelam Sistemi " isimli eserimizde kelami görüşlerini verdiğimiz Devvani ahlak , siyaset , felsefe ve tasavvufla da ilgilenmiştir. bu çalışmamızda , onun hem hayatını , sosyal çevresini , yaşadığı dönemi , eserlerini , etkilendiği ve etkilediği insanları , eserleri ve hem de bahsi geçen konulardaki düşünclerini tespit edip değerlendirmeye çalıştık.Mustafa Akman Kitapları

27,00 ₺ %28
19,44 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059519656
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 399
Basım:
Ebat: 16x235 cm
Editör: Hüseyin Karaman
Ağırlık: 399
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.