Cemil Gökçe'ye Mektuplar

Rasih Selçuk Uysal

Kitap Açıklaması

Elinizdeki kitap nev'i şahsına münhasır birisi olan Cemil Gökçe'ye ilim, sanat ve edebiyat âleminden çeşitli isimlerin yazdığı mektuplardan oluşmaktadır.

Yayınladığımız mektupların çoğu Refik Halit Karay ağırlıklı olmasına rağmen, çeşitli kesimlerden değişik insanlara ait mektupların sayısı da bir hayli yekûn tutmaktadır. Belki bunların edebî değeri yoktur ama büyük kısmının gene de edebiyatçılara ait olduğu unutulmamalıdır. 

Mektupların neşriyle, Cemil Gökçe'ye ait en çoğu Refik Halit (Karay)'dan olmak üzere (7 Haziran 1939 tarihli mektupla başlayan ve 31/3/1964 tarihli mektupla biten 26 mektup, hatta buna Refik Halit'in oğlu Ender'in mektubunu da katarsak 27 mektup ve bir telgraf metni), Yusuf Ziya Ortaç'a ait 3 mektup, Münir Nurettin'e ait 5, Enis Fahri'ye, Cemal Kutay'a, Ali Fuat Başgil'e, Safiye Ayla'ya, Mesut Cemil'e, Cüneyt Orhon'a, Mehmet Doğan'a, M. Ali Sarı'ya ait birer mektupla 43 mektup metni yayınlanmış olmaktadır. Bunlara Cemil Bey'in Ali Fuat Başgil'e yazdığı mektupla, Refik Halit Karay'a çektiği ve onun cevap verdiği telgraf metinlerini de eklersek ve bunları da mektup gibi düşünürsek yayınlanan mektup sayısı 45'i bulmaktadır.

Sözkonusu mektupların okuyuculara ve ilgililere ilim, sanat ve edebiyat âleminden bir nebze de olsa görüntüler yansıtacağını ümit ediyoruz.Rasih Selçuk Uysal Kitapları

20,00 ₺ %28
14,40 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059444286
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 139
Basım:
Ebat: 165x235 cm
Ağırlık: 139
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.