Kidega'nın Cemile Kitap Yorumu
Cengiz Aytmatov'un bu uzun öyküsü için Aragon "en güzel öyküsü" demiştir. Bozkırda yaşanan bu saf ve masum aşk hikayesi, bir erkeğin aşık olduğu kadının karşısında erkeklik gururuyla dimdik durma mücadelesini anlatır. Betimlemeleriyle bozkırın rüzgarını yüzünüzde hissedebileceğiniz gerçeklikte, mutlaka okumanız gereken içimizden bir hikaye Cemile ve Danyar'ın hikayesi...

Kitap Açıklaması

Aytmatov'a ilk büyük şöhretini kazandıran Cemile, bir çoklarınca en güzel aşk hikâyesi olarak değerlendirilmiştir. Gerçekten de Cemile, aşk ve tabiatın çocuk dikkat ve masumiyetiyle sunulduğu şahâne bir duygu tablosudur. Ayrıca töre ve çevre şartlarının insan unsurlarıyla ilişkileri açısından da olağanüstü bir hikayedir.

"İşte şimdi burada, Villon'un, Hugo'nun, Baudelaire'nin Paris'inde, kralların ve devrimlerin Paris'inde, ressamların yüzyıllık Paris'i olmakla övünen her taşı ya bir tarihi, ya bir efsaneyi hatırlatan şu Paris'te Werther, Berenice, Antoine ve Kleopatra, Manon Lescaut, Education Sentimentale, Dominique, hepsi birdenbire gözümden düşüverdi. Çünkü ben Cemile'yi okudum. Roméo Juliette, Paolo ve Francesca, Hernani ve Dona Sol, artık bunların hiçbiri gözümde değil, çünkü ben ikinci dünya savaşının üçüncü yılı yazında, 1943 yılının o Ağustos gecesinde Kurkureu vadisinde bir yerde Zahire arabaları ile giden Danyar ve Cemile'ye, bunların hikqyesini anlatan küçük Seyit'e rastladım."
- Louis AragonCengiz Aytmatov Kitapları

9,00 ₺ %25
6,75 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Öykü
ISBN: 9786051553900
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 80
Basım:
Ebat: 12x195 cm
Çevirmen: Refik Özdek
Ağırlık: 80
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.