Kitap Açıklaması

2017 yılında sevgili öğrencilerim ve dostlarımla birlikte yapmayı başardığımız "Cengiz Aytmatov 90 Yaşında Samsun'da Programı" benim epeydir hayallerimi süsleyen ve zihnimi işgal eden bir projeydi.

Birçok kişinin ve kurumun değerli katkılarıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde 13-14 aralık 2017 tarihlerinde Cengiz Aytmatov 90 yaşında Samsun'da Çalıştayı'nı gerçekleştirdik. Samsun Büyükşehir Belediyesi özellikle katılımcıların yol ve konaklama giderlerini karşılayarak çalıştayımıza en büyük maddî desteği sağlayan kurum oldu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin gerek rektörlük düzeyinde gerekse farklı birimler düzeyinde faaliyetimize sağladığı destek asla göz ardı edilemez. Aynı şekilde Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi de çalıştayımıza destek veren önemli kurumlardan biridir.

Her programın, çalıştayın, toplantının hikâyesi vardır. Bu hikâyeler çoğu zaman örtük kalır, yazılı olarak paylaşılmaz. Aslında bu hikâyelerin aktarılması da anlamlıdır.

Bir Türk Dünyası vardır ve var edilmelidir. Dolayısıyla bir Türk Dünyası edebiyatı da vardır. Aytmatov bu edebiyatın dünyaya sesini duyurabilmeyi başarmış en güçlü seslerinden biridir. Aytmatov'un doğduğu topraklarda, yani Orta Asya'da veya başka bir ifadeyle Türkistan'da atalarımız 9. yüzyıldan 15. yüzyılın ortalarına kadarki dönemde bütün zorluklara rağmen kayıp bir aydınlanma gerçekleştirmeyi başarabilmiştir.Bilal Dursun Yılmaz Kitapları

20,00 ₺ %20
16,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786057654793
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 146
Basım:
Ebat: 13,5x21,5 cm
Editör: Mehmet Aydın, Şeyma B. Kuran, Atiye G. Gündoğdu
Ağırlık: 146
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.