Çepniler

Mevlüt Kaya

Kitap Açıklaması

Genç tarihçi Mevlüt Kaya, doğduğu coğrafyanın sosyo-ekonomik, kültürel birikimini, aldığı tarih eğitimi ile bilimsel bir şekilde ortaya koyarak Türkiye'deki yerel tarih çalışmalarına önemli katkılar sağlamıştır. Eseri, Çepniler üzerine yapılan çalışmalara ışık tutar niteliktedir. Bu genç yaşında yaptığı çalışmalar, ileriki süreçte tarihçi dünyasının yerel tarih konusunda iyi çalışmalar yapacak bir akademisyenin aramıza katıldığını göstermektedir. Başarılarının devamını diliyorum.
-Yrd. Doç. Dr. Türkan Başyiğit-
Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ens. Öğretim Üyesi

"Doğu Anadolu Türklüğü'nün tarihsel kökenleri yanında, Karadeniz Bölgesi'nin Türklüğü de çok eskilere dayanmaktadır. Bu nedenle Karadeniz Bölgesi'nin Türkleşmesinde ve bölgeye Türk Kültürü'nin yerleşmesinde Çepni Türkleri çok önemli bir yere sahiptir. Bu Karadeniz Bölgesi Türklüğü'nün tarihsel kökenlerinin anlaşılmasında ve gerekse Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden sonra Karadeniz Bölgesi'nde de yaratılmak istenen "etnik bölücülük" çalışmalarının daha iyi anlaşılması açısından okunmaya değer bir çalışmadır."
-Araştırmacı-Yazar Fuat Uçar-
"Dış Türkler", "Türk Dünyası" ve "Türkçülüğün Manifestosu" adlı Eserlerin Yazarı

"Mevlüt Kaya, Espiye'nin Çepni Köyü'nden. Bir başka deyişle; Oğuz İli'nden, Üçok kolundan, Gökhan Ata soyundan, Çepni boyundan." Çabası kutsanmaya değer; bilimin ışığında tarih yazmaya çabalıyor. Işıldaklarını; -halen süren- çalkantılı öyküsüne yoğunlaştırırken, öte yandan tarih bilimi açısından bilimsel değeri son sıralarda yer alan sözlü verileri, yöremiz tarihinin aydınlatılmasında olabildiğince değerlendirmeye çalışıyor. Sonuçta, söz uçacak yazı kalacaktır. Sözü, uçup gitmeden yazıya dökmek, kalıcı kılmak da tarihe bugünden tanıklık etmenin ve kanıt getirmenin bir başka yoludur. Bilimin ve yaşamın her alanında Mevlüt Kaya'lara ihtiyacımız var. Yolun açık olsun genç adam!..."
H. Kemal Baykal
Araştırmacı-Emekli Kaymakam

"Yöremizin Türkleşmesinde Çepni Türklerinin rolleri çok büyük olmuştur. Orta Asya coğrafyasından gelerek, yöremizin köklü bir kültüre sahip olmasını sağlayan Çepnilerin, Giresun-Espiye boyutunun ele alındığı bu çalışmada, Çepnilerin Orta Asya'dan günümüze tarihi ve kültürel serüveni ele alınmıştır. Tarih çalışmalarında halk kültürü, söyleşiler ve derlemelerle işlediği konuyu bir bütünlük halinde ele alan Tarihçi-yazar Mevlüt Kaya, böylelikle mahalli tarih araştırmalarını "sözlü tarih" ile kaynaştırarak, kendine has yeni bir tarih araştırma ve yazma metodolojisi oluşturmuştur. Espiye yöresinin geçmişteki ve bugünkü yaşamını sosyo-kültürel bakımdan ele alan eser, bölgenin tarihi ve kültürünü merak edenler için önemli bir başvuru kaynağı niteliğindedir."
-Erol Karadere-
Espiye Belediye BaşkanıMevlüt Kaya Kitapları

15,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789944337540
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 200
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 200
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.